Etiket: Cihad

İslâm peygamberleri

İslam peygamberleri, ilki Âdem sonuncusu Muhammed olan, İslam dinine göre peygamber oldukları kabul edilen dinî şahsiyetlere denir. Kur'an'ın ifadesi "Dini doğru tutun ve onda ayrılığa düşmeyin diye, din olarak Nuh'a tavsiye etiğimizi, sana vahiy ettiğimi...

İBDA-C

İslamî Büyük Doğu Akıncıları Cephesi (İBDA-C), Necip Fazıl Kısakürek'in ortaya koyduğu "Büyük Doğu" ideolojisini ve federatif yapılı bir İslami devletin kurulmasını amaç edinmiş bir oluşum. Örgüt ilk olarak, 1989 yılında Ankara ve İstanbul'da yapmış olduğ...

Ürgüplü Mustafa Hayri Efendi

Ürgüplü Mustafa Hayri Efendi 1914-1916 yılları arasında şeyhülislamlık yapmış, Osmanlı din ve siyaset adamı.

Çorum katliamı

Çorum Olayları veya Çorum Katliamı Çorum'da 1980 Mayıs-Temmuz aylarında meydana gelen, siyasi ve dini temelli olarak ortaya çıkan kanlı olaylar.

Gusül abdesti

Boy abdesti veya gusül (Arapça: غسل), İslam dininde bir dinî gereklilik olarak tüm vücudun yıkanması. Türkiye Diyanet İşleri Başkanlığı guslü; kuru hiçbir yer bırakmamak üzere bedenin her tarafını yıkama olarak tanımlamıştır.

Cehmiye

Cebriyye, kader ve irade konusunda Kaderiyye fırkasının tam aksi görüşler ileri sürmüştür. İslâm âleminde kader konusunu tartışma gündemine getiren ilk şahsın Ma'bed bin Hâlid el-Cühenî (öl.

Cebrilik

Cebriyye, kader ve irade konusunda Kaderiyye fırkasının tam aksi görüşler ileri sürmüştür. İslâm âleminde kader konusunu tartışma gündemine getiren ilk şahsın Ma'bed bin Hâlid el-Cühenî (öl.

İsrâfil

İsrâfil, İslam dinindeki dört büyük melekten biri. Allah`ın emri ile kıyamet kopacağı zaman sûra üflemekle görevlendirilmiştir.Bir hadiste İsrâfiİl, ``sahib-i karn`` (sûr`un sahibi, borunun sahibi) olarak isimlendirilmiştir (Tirmizî, Kıyamet, 8).

İslamın şartları

İslam'ın beş şartı, İslam dininin Sünni mezhebine göre büyük önem arz eden beş âmeli (ibâdet) bütüne verilen isimdir. Bu şartlar sırasıyla: Şehâdet etmek, namaz kılmak, zekât vermek, oruç tutmak ve hacca gitmektir.

İslam takvimi

Hicri takvim, Müslüman takvimi ya da İslami takvim (Arapça: التقويم الهجري‎; at-taqwīm al-hijrī; Farsça: تقویم هجری قمری ‎ taqwīm-e hejri-ye qamari; Urduca: اسلامی تقویم Islami taqwīm; Endonezce: Kalender Hijriah; Malayca: Takwim Hijrah), 1 yılı 354 ya da...