Etiket: CMYK

Çim rengi

Çim rengi, %75 oranında sarının ve %25 oranında yeşilin karıştırılmasıyla elde edilir.

Renk uzayı

Çeviri

Falu kırmızısı

Falu kırmızısı, Falun kırmızısı olarak da bilinir, renge ``Falu rödfí¤rgde`` adlı bir İsveçli`nin ismi verilmiştir. Tahta kulübe ve ambarların boyanmasında daha çok kullanılır. Günümüzde popüler olan geleneksel bir renktir.

Bebek mavisi

Bebek mavisi, mavi ve camgöbeğinin hafif tonudur, pastel bir renk olarak bilinir. Açık camböğenin X11 web rengiyle aynıdır. Bebek mavisi renginin ismi ilk olarak 1892 yılında verilmiştir.

Kahve rengi

Kahverengi, kırmızı ve yeşil, turuncu ve mavi veya sarı ve mor pigmentlerin karıştırılması ile elde edilebilen bir renktir.

Turkuaz (renk)

Turkuaz,(Türk Yeşili) camgöbeği renginin hafifçe yeşil tonudur. Renk turkuaz taşının rengi sebebiyle bu ismi almıştır. Türk`ün Fransızca`daki karşılığı olan Turquoise`dan gelir.

Tram renk modeli

Tram, renkli dokümanların 4 renkten tekrar oluşturularak basılmasında kullanılan bir tekniktir. Terim olarak ton farklılıklarını hep aynı koyulukta farklı büyüklükte (AM) veya miktarda (FM) nokta zemine dönüştürme işlemine tramlama denilmektedir.

Pantone

Pantone Colour Formula Guide 1164 tire renk içeren ve her rengin ofset baskı sisteminde nasıl elde edileceğini karışım formülleriyle veren bir renk katalogudur. Bu 1154 rengi hem parlak (Coated) hem de mat (Uncoated) olarak ayrı ayrı göstermektedir.

Menekşe (renk)

Menekşe rengi, kırmızıya çalan mavi ve maviye çalan mor renklerine denir. Adını menekşe çiçeğinden alır. Menekşe renginin dalgaboyu 420-380 nanometre civarındadır.

Kirmizi

Kırmızı, al veya kızıl; parlak gökkuşağının en dışındaki renk. Sarı ve mavi gibi ana renklerden biridir.

Hegzakrom

Hexachrome (Hegzakrom), altı renkli bir baskı tekniğidir. Pantone firması geliştirmiştir.Sisteme CMYK renklerinin dışında, yeşil ve turuncu renkleri eklenmiştir.

mavi

Mavi renk, elektromanyetik tayf'ın insan gözüyle görülebilen renklerinden biridir. Kırmızı ve sarı ile birlikte temel renklerden biridir. Dalgaboyu 470 nanometre kadardır.

renkler

Renk, ışığın değişik dalgaboylarının gözün retinasına ulaşması ile ortaya çıkan bir algılamadır. Bu algılama, ışığın maddeler üzerine çarpması ve kısmen soğurulup kısmen yansıması nedeniyle çeşitlilik gösterir ki bunlar renk tonu veya renk olarak adlandır...

renk ayrımı

Renk Ayrımı (Color seperation): Basılacak orijinali kendisini oluşturan ana renklere ayırma işlemidir. Bu ana renkler: cyan, magenta, sarı ve siyahtır.

gümüş rengi

Gümüş rengi, gri rengin gümüşe yakın renkte olan tonudur.Gümüş renginin hex değeri "#C0C0C0", RGB değeri "192, 192, 192", ve CMYK değeri "0, 0, 0, 63" dür.