Etiket: Dışişleri Bakanlığı

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümü

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesinin Uluslararası İlişkiler Bölümü, uluslararası ilişkiler alanına uzman yetiştiren bir birimdir.

Müfide Ferit Tek

Müfide Ferit Tek (1892 Kastamonu - 24 Mart 1971, İstanbul), Türk kadın romancı.

Misyon koruma sınavı

Misyon koruma sınavı, Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesinde çalışan personelin yurtdışındaki misyon elçiliklerinde görevlendirilmeleri için yapılan bir tür seçme sınavıdır.

Yasin El Kadı

Yasin El Kadı, 11 Eylül sonrası Amerikan resmi belgelerinde adı "Özel Olarak Belirlenmiş Küresel Terörist" diye geçen bir Suudi işadamı. 52 yaşındaki Cidde`de mukim Yasin El Kadı, "Şeyh Yasin Abdullah" olarak da biliniyor.

Nota (dış politika)

Bir devletin başka bir devlete politik sorunlar, işbirliği önerileri, anlaşma teklifleri, bilgilendirme vb. konularla ilgili olarak yolladığı yazılara nota denir. Diplomatik nota olarak da adlandırılır.

Kordiplomatik Listesi

Kordiplomatik Listesi, İngilizce ``Diplomatic List`` denilen, bir ülkede görevli bütün diplomatların isim, görev ve adreslerini gösteren liste olup, içinde ayrıca genellikle, misyon şeflerinin (büyükelçi ve diğer temsilcilerin) öncelik sırası listesi ile...

Eskişehir Yolu

D-200 Eskişehir Yolu, Ankara'yı Temelli ve Polatlı üzerinden Eskişehir'e bağlayan önemli devlet yollarındandır. Yolun Ankara şehir merkezinden geçen kısmının resmi adı İsmet İnönü Bulvarıdır.

Diplomatik nota

Dış politikada nota, bir devletin başka bir devlete siyasi sorunlar, işbirliği önerileri, anlaşma teklifleri, bilgilendirme ve benzeri konularla ilgili olarak yolladığı yazılara denir.

23 Ocak 2006 Ankara'da Trafik Kazası

23 Ocak 2006 Pazartesi günü sabah saat 09.05'te Celal Bozkurt yönetimindeki 06 ZKM 84 plakalı özel halk otobüsü, içindeki 15 yolcu ile İstanbul Yolu'nda önündeki kar temizleme aracını geçmek istedi. Ancak aşırı sürat nedeniyle direksiyon hakimiyetini kayb...

Seninle Bir Dakika

Seninle Bir Dakika, Eurovision Şarkı Yarışması'na 1975 yılında ilk kez katılan Türkiye'nin yarışma parçasıdır.

Ahmet Davutoğlu

1959 yılında Taşkent'te doğdu. Ortaöğrenimini İstanbul Erkek Lisesi'nde tamamladı. Boğaziçi Üniversitesi Ekonomi ve Siyaset Bilimi Bölümlerinden mezun oldu. Aynı üniversitenin Kamu Yönetimi Bölümünde yüksek lisans, Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler...