Etiket: Dante

Tatlı Yeni Üslup

Siyah Guelfolar

Marcus Annaeus Lucanus

Marcus Annaeus Lucanus (3 Kasım 39 - 30 Nisan 65), Daha çok Lucan olarak tanınan, Hispania Baetica eyaletinin Corduba şehrinde (şimdi Cordoba) doğmuş Roma`lı şair. Kısa yaşamına rağmem Roma`nın gümüş çağının en göze batan figürlerinden birisidir. Gençliği...

Guinizelli

Guido Guinizelli, 13. yüzyıl İtalyan edebiyatının önde gelen şairlerindendir.

Guido Guinizelli

Guido Guinizelli, 13. yüzyıl İtalyan edebiyatının önde gelen şairlerindendir. Dolce Stil Novo akımının başlatıcısı kabul edilir.

Guido Cavalcanti

Guido Cavalcanti (d. 1255, Floransa - ö. 29 Ağustos 1300, Floransa), İtalyan şair. Dolce Stil Nuovo (Tatlı Yeni Üslup) akımının önde gelen şairlerindendir. Günümüze 52 şiiri ulaşmıştır.

Guelfolar ve Ghibellinolar

Guelfolar ve Ghibellinolar, Orta Çağ İtalyan siyasetinde önemli rol oynayan iki karşıt grubun adıdır.

Guelfolar

Guelfolar ve Ghibellinolar, Orta Çağ İtalyan siyasetinde önemli rol oynayan iki karşıt grubun adıdır.

Guelfo ve Ghibellino

Guelfo-Ghibellino

Gaius Cassius Longinus

Gaius Cassius Longinus (MÖ 85'den önce – Ekim MÖ 42) Romalı senatör, Jül Sezar'a düzenlenen suikastin baş aktörlerinden biri ve Brutus'un kayınbiraderi.

Dolce Stil Nuovo

Dolce Stil Novo ya da Dolce Stil Nuovo (Tatlı Yeni Üslup), 13. yüzyılın sonları ile 14. yüzyılın başları arasında gelişme gösteren önemli bir İtalyan şiiri akımıdır.

Dante'nin Inferno'su

Dante'nin İlahi Komedyası'nda adı geçen cehennemdir. Burası "Limbo, Fraud, Trachery.." gibi adlandırılan dokuz kattan oluşur.

Cavalcanti Şiirinin Biçimsel Özellikleri

Guido Cavalcanti’nin (1255 - 1300) günümüze elli iki şiiri ulaşmıştır: 36 sonetto (sone), 2 canzone (şarkı), 11 ballata (balad), 1 mottetto (motet) ve 2 stanza isolata (bağımsız kıta).

Beyaz Guelfolar