Etiket: Demokrasi

Özgürlükçü sosyalizm

Liberter sosyalizm veya özgürlükçü sosyalizm ( sosyalist anarşizm olarak da adlandırılır.), güdümsüz, ekonomik ya da toplumsal katmansız, birey özgürlüğüne ve eşitliğine dayalı, her tür bilgiye erişmede ve kullanmada fırsat eşitliği sağlayan, anarşist öze...

Plüralist demokrasi

Çoğulcu demokrasi (nispi demokrasi), çoğunluğun mutlak hakimiyetini reddeden, azınlıktakilerin siyasal ve kültürel haklarının kabul edilmesi gerektiğini ve azınlığın da bir gün çoğunluk olabilme hakkının verilmesini savunan demokrasi anlayışıdır.

Nokta (Dergi)

Nokta dergisi, 1 Nisan 1982'de Ercan Arıklı tarafından çıkarılmıştır. Daha sonra değişik kişilerce satın alınan dergi, 20 Nisan 2007 yılında derginin son sahibi Ayhan Durgun'un kararıyla kapatılmıştır.

Makedonya Türk Demokratik Partisi

Türk Demokratik Partisi veya Makedonya Türk Demokratik Partisi (Makedonca: Демократска партија на Турците Demokratska Partija na Turcite) Makedonya'daki politik partilerden biridir. Parti, Makedonya Türklerinin siyasi yapılarından, partilerindendir.

Longue durée

"Longue Durí©e": Fransız Annales Okulu`nun tarih çalışmalarında, olayların gerisinde uzun dönem tarihsel yapılara öncelik veren tarih yazımı yaklaşımını ifade eden kavram. 20. yüzyılın ilk yarısında Marc Bloch ve Lucien Febvre`in öncülüğünü yapt...

Larry Diamond

Larry Diamond ABD`li profösör, danışman ve dış politika ve demokrasi konusunda yazardır. 2004 yılının ilk zamanlarında Irak`taki Geçici Koalisyon Yönetimi`nin baş danışmanıydı. National Endowment for Democracy (NED) kuruluşunun yayınladığı Journal of Demo...

Haluk Işık

Haluk Işık (d.

Evrimsel sosyalizm

→ Bu madde sosyalizmde reformizm kavramıyla alakalıdır. Genel anlamda reformizm için İnkılapçılık maddesine bakınız.

Demokrat sosyalist

Demokratik sosyalizm, sosyalist düzene geçişin devrim, silah veya şiddet gibi etmenler yerine, demokratik yollarla yapılması gerektiğine inanan siyasi ideolojidir.

Atina demokrasisi

Atina demokrasisi (Klasik demokrasi), Eski Yunan şehir devletlerinde uygulanmış olan demokrasi çeşididir.

14'ler

Ondörtler, 27 Mayıs Darbesinin (1960) ardından kurulan Milli Birlik Komitesi'nden (MBK) daha sonra ihraç edilen 14 subaya verilen ad. MBK'den Ondörtler'in tasfiyesi 27 Mayıs rejiminin en önemli dönüm noktasını oluşturdu.

İsmail Çavuş

İsmail A. Çavuş (Çavuşev) (d. 1940 Razgrad)

Yürüyüş (dergi)

Yürüyüş, 2005 yılında kurulan, haftalık bir dergidir. Dergi bağımsızlık, demokrasi, sosyalizm ilkelerini savunmaktadır.