Etiket: Denizcilik

Puruva

Pruva veya baş, bir deniz taşıtının gövdesinin ön kısmı. Taşıt hareket hâlinde iken en önde kalan kısımdır ve pupa (kıç) kavramının zıttıdır.

Halat dikişi

Halat dikişi, veya halat örgüsü, halat eki, uç birleştirme, iki halatı veya bir halatın iki kısmını birleştirmek için liflerinin kısmen açılıp sonra örülmesi işlemidir. Bu yöntemle halatın ucunda bir halka veya ceviz oluşturulabilir veya iki halatın uçlar...

Emma Maersk

çeviri

Berge Stahl

Berge Stahl, dünyanın en büyük kuru yük gemisi. Ağırlığı yaklaşık 365.000 tondur.

Yüksek Mühendis Mektebi

İlk kez denizcilik eğitimi vermek üzere kurulan Mühendishane-i Bahr-i Hümayun ders programında yapılan yenilikler ve gelişmelerle önce Mühendishane-i Berr-i Hümayun`a daha sonra Mühendis Mekteb-i Alisi`ne dönüştü. En sonunda ders programının yol ve su kol...

Orsa (denizcilik)

Orsa, bir yelkenli teknenin rüzgârın geldiği yöne doğru (rüzgâr üstüne) yakın seyretme işlemidir. Eski kitaplarda Borina seyri olarak da geçer.

Namibe

Namibe, Angola'nın Namibe Bölgesi'nin yönetim merkezi olan şehir. Doğal bitki örtüsüne sahiptir.

Müselleset

Trigonometri (Yunanca trigönon "üçgen" + metron "ölçmek" ), üçgenlerin açıları ile kenarları arasındaki bağıntıları konu edinen matematik dalı.

Malaccamax

Malaccamax denizcilik´den gelen bir terimdir ve bir geminin Malakka Boğazı´nı tehlikesiz geçebilecek zorunlu azami ebatları gösterir. Panamax gibi böyle terimler bir tür standarta uyar.

Emerald Princess

Emerald Princess, Dünyanın en büyük yolcu gemilerinden biri. American Princess Cruises firmasına ait "Emerald Princess" yolcu gemisi 292 metre uzunluğundadır.

Dr. Oetker

Dr.Oetker gıda sektöründe çalışan bir Holdingtir.

Doğan Büyük Türkçe Sözlük

D. Mehmet Doğan'ın ilk baskısı 1981 yılında yapılan ve ilk yayınlanışından beri geniş ilgi gören, ikiyüzbinin üstünde baskı sayısına ulaşan temel müracaat eseri. Büyük Türkçe Sözlük, Türkçenin en zengin sözlüğü olma özelliğini taşıyor.

Borinaseyri

Borina veya borinaseyri, yelkenli teknenin rüzgara karşı gitme halidir. Yelkenli teknelerin tam rüzgara karşı gitmeleri mümkün değildir.

İskele (gemi)

İskele, deniz taşıtlarının sol tarafını ifade etmek için kullanılan bir terimdir.