Etiket: Ege Denizi

Vardar

Vardar Nehri (Slav Dilleri: Вардар, Yunanca: Ἀξιός {Aksiós} (veya Βαρδάρης), Latince: Axius) Makedonya'nın su potansiyeli en yüksek nehridir.

Amorgos

Amorgos (Yunanca: Αμοργός), Ege Denizinde, Kyklad grubuna giren Yunan adalarından biri. Kuzeydoğu-güneybatı doğrultusunda uzanır.

Ahmet Fevzi Paşa

Ahmet Fevzi Paşa ya da Firari Ahmed Fevzi Paşa Osmanlı donanması`nın Kaptan-ı Derya`lığını yapmış, 1839 yılında firar ederek Osmanlı donanmasını isyan etmiş olan Mısır`a teslim etmesinden dolayı hain olarak tanınan bir denizci ve devlet adamı.

Batnaz adası

Patmos ya da Batnaz (Yunanca: Πάτμος, Patmos) Ege Denizi'nde küçük bir ada. Onikiada'nın en kuzeyinde yer alır.

Batnaz

Patmos ya da Batnaz (Yunanca: Πάτμος, Patmos) Ege Denizi'nde küçük bir ada. Onikiada'nın en kuzeyinde yer alır.

Bababurun

Baba Burun, hem Türkiye'nin Anadolu topraklarının, hem de Asya'nın en batı noktası. Antik adı Lekton'dur.

Bababurnu

Baba Burun, hem Türkiye`nin Anadolu topraklarının, hem de Asya `nın en batı noktası. Antik adı Lekton`dur

Baba Burnu

Aynoroz

Aynoroz (Yunanca: Άγιον Όρος - Kutsal Dağ) Güney-doğu Avrupa'da Yunanistan'ın Halkidiki yarımadasından Ege denizi'ne doğru uzanan 3 dar ve uzun yarımadanın en doğuda olanı. Aynoroz yarımadasının toprağı kalkerli olup, oldukça dağlıktır.

Athos Dağı

Alibey adasi

Alibey Adası ya da Cunda, idari bakımdan Balıkesir'in Ayvalık ilçesine bağlı bir ada. Ayvalık koyundaki Ayvalık Adaları olarak adlandırılan irili ufaklı 22 adanın içerisinde yerleşime açık tek ada Alibey'dir.

Çoban Adası

Çoban Adası (Yunanca: Kassos) Ege Denizi`nin güney ucundaki son ada. 2001 yılı sayımlarına göre nüfusu 990. Türkiye Lozan Antlaşması`nda bu adaları İtalya`ya bırakmışsıda sonradan İtalya 14 büyük ada ve küçük adacıklarını Yunanistan`a devretmiştir.

Çatalada

Çatalada ya da Çatal ada (eski adıyla Volo) Ege Denizi`nde Turgutreis kasabasından 3 deniz mili uzaklıkta bulunan bir adadır. 37°3′10″ K, 27°12′59″ D koordinatlarında bulunan ada Bodrum Yarımadası`nın güneybatısına düşer. Üzerinde 2 konik tepe b...

Yedi Denizler