Etiket: Elagabalus

Aquilia Severa

Iulia Aquilia Severa Roma İmparatoru Elagabalus'un ikinci ve dördüncü karısı. Severa, bir Vesta bakiresidir.

Annia Faustina

Annia Faustina ya da Annia Aurelia Faustina 3. Yüzyılda yaşamış ve Roma İmparatoru Elagabalus`un üçüncü karısı olarak kısa süre Roma İmparatoriçesi olmuş Roma`lı kadın.

Julia Soaemias

Julia Soaemias Bassiana (d. 180 - ö. 11 Mart 222) Roma İmparatoru Elagabalus`un annesi ve onun küçüklüğünde Roma İmparatorluğu saltanat vekili.

Julia Mamaea

Julia Avita Mamaea (d. 14 ya da 29 Ağustos 180– ö. 235) Roma`nın güçlü kadınlarından Suriye kökenli Julia Maesa ve Suriye soylusu Julius Avitus`un ikinci kızıdır.

Julia Cornelia Paula

Julia Cornelia Paula ya da Julia Paula, 3. yüzyılda yaşamış bir Roma soylusudur. Paula, Antik Roma'nın Cornelius klanındandır.

Hierocles

Hierocles (d. 2. yüzyıl sonu - ö. 222) Roma İmparatoru Elagabalus`un gözdesi. Karya kökenli olup önce köleleştirilmiş ardından da arabacı olarak Elagabalus`un hizmetine alınmıştır. Elagabalus, sarışın Hierocles`i kocası olarak kabul ediyor ve

Damnatio Memoriae

``Damnatio memoriae`` Latince bir deyim olup, tam olarak anlamı "Hatıranın Lanetlenmesi" ya da ``hatıradan çıkartma`` olgusudur. Onursuzlaştırmanın bir formu olup, Roma Senatosu`ndan vatan hainleri ya da Roma Devletinin itibarıyla oynayanlar içi...

Cloaca Maxima

Cloaca Maxima, dünyanın en eski kanalizasyon sistemlerinden biridir. Antik Roma'da, yerel bir bataklığın drenajı ve döneminde dünyanın en kalabalık şehirlerinden birinin atık sularının tasviyesi için yapılmış olup, atık suları şehrin içinden akan Tiber Ne...

antoninianus

Antoninianus, Roma İmparatorluğu'nda 2 denarius'a eşit gümüş bir sikke. Zamanla içerisinde uğradığı değer kaybından dolayı bronzdan basılmaya başlanmıştır.