Etiket: Elektromanyetik

Toprak zemini haritası

Jeofizik (yerfiziği olarak da bilinir), fiziğin temel ilkelerinden yararlanılarak, suküre ve atmosferi de içerecek biçimde Yer'in araştırılmasını konu edinen bilim dalı.

Paradokslar

Burada Vikipedi'de bulunan paradoksların bir listesini bulacaksınız.

Optik fiber

Fiberoptik ya da Optik fiber, kendi boyunca içinden ışığın yönlendirebildiği plastik veya cam fiberlerden oluşmuş bir optik fiberdir. Optik fiberler diğer iletişim malzemelerine oranla uzun mesafelerdeki veri iletişiminin daha hızlı ve yüksek değerlerde y...

Dalga rehberi

Elektromanyetik ve haberleşme mühendisliğinde elektromanyetik dalgaları yönlendiren doğrusal yapılara verilen genel ad. En yaygın kullanımı ise bu görevde kullanılan metal borudur.

Antiparçacıklar

Antiparçacıklar her parçacıkta vardır (aynı kütle ve spine sahip fakat zıt yüklü).

Titreşim sayısı

Frekans veya titreşim sayısı bir olayın birim zaman (tipik olarak 1 saniye) içinde hangi sıklıkla, kaç defa tekrarlandığının ölçümüdür, matematiksel ifadeyle periyodun çarpmaya göre tersidir.

Superman (karakter)

Superman, çizgi roman kahramanı. Tüm çizgi roman dünyasının en popüler ve tanınan hayalî karakterlerinden biri.

Müon

Müon (ya da muon), fermiyon türünden (aynı enerji düzeyinde toplanmaktan hazzetmeyen) ve elektron gibi, lepton denen 1/2 spinli aileden bir temel parçacık.

Kuvantum elektrodinamiği

Kuvantum elektrodinamiği (KED), yüklü atomaltı parçacıklar arasındaki elektromanyetik ilişkiyi inceleyen görelikli bir kuvantum kuramıdır. 1940 yıllardan itibaren, kuvantum mekaniğinin elektromanyetik alanına girmesi sonucu ortaya çıkmıştır.

Hertz (birim)

Hertz (sembol Hz), frekans (sıklık) birimidir. İsmini Alman fizikçi Heinrich Rudolf Hertz`den alır.

Elektromanyetik debimetre

Elektromanyetik debimetre iletkenliği olan sıvıların akışlarının ölçülmesinde kullanılan cihazlardır.

Radyatörler

Radyatör, ısı eşanjörlerinin bazı tipleri için kullanılan genel bir terimdir.