Etiket: Etnik grup

Çulım Tatarları

Çulım Tatarları Rusya`nın Tomsk Oblastı`nda ve Krasnoyarsk Krayı`nda yaşayan bir Türk halkıdır. Dilleri Türk dilleri grubuna ait Çulım Tatarcası`dır. Konuştukları dile ``Ös`` adını verirler. 2002 nüfus sayımına göre sayıları 1000`den azdır.

Zapotekler

Zapotekler Orta Amerika'daki Kolomb öncesi bir uygarlığa ve bu uygarlığı kuranların soyundan gelenlere verilen bir addır. Zapotekler'in kökeni hakkında fazla bilgi bulunmamakla birlikte, M.Ö. yaklaşık 1500 yıllarında ortaya çıktıkları sanılmaktadır. İspan...

Tuvalar

Tuvalar (Tuvaca: Тывалар, Tıvalar) Rusya'nın Tuva Cumhuriyeti'nde ve Moğolistan'ın kuzeyinde yaşayan bir Türk halkıdır. Dilleri Türk dilleri'nin Sibirya grubu'na ait Tuvaca'dır.

Teleutlar

Teleutlar Rusya`nın Kemerovo Oblastı`nda yaşayan bir Türk halkıdır. 2002 nüfus sayımına göre sayıları 2650 kadardır. Dilleri Altay Türkçesi`nin bir lehçesidir.

Telengitler

Telengitler Rusya`nın Altay Cumhuriyeti`nde yaşayan bir Türk halkıdır. Dilleri Altay Türkçesi`nin bir lehçesidir.

Tanas Aşireti

Kaynaksız

Maoriler

Maoriler Yeni Zelanda yerlileridir. Fiji ve Polinezya kökenlilerdir.

Kaşkaylar

Kaşkaylar [qaʃqaːʔiː] (Farsça: قشقائی Qashqāī), Güneydoğu İran'ın Fars Eyaleti'nde özellikle Şiraz çevresinde yaşayan ve hala ağırlıklı olarak göçebe bir Türk halkıdır. Azerbaycanlılardan sonra İran'daki en kalabalık Türk grubudur.

Jütler

Jütler Anglosaksonlarla birlikte kavimler göçü sırasında Danimarka`dan Britanya`ya göç eden kavimlerdendir. Britanya`da angıllar ve saksonlar gibi küçük bir krallık kurmuşlar ancak daha sonra anglosaksonlar tarafından yok edilip asimile edilmişlerdir. Dan...