Etiket: Etoloji

Herpetolog

Herpetoloji; (Yunanca herpeton = sürünmek, ve logos = çalışma) sürüngenleri ve amfibileri inceleyen zooloji alt dalı. Bazı biyologlar herp`i bütün sürüngenleri ve amfibileri tanımlamak için kullanırlar.

Nikolaas Tinbergen

bilimadamı_bilgi_kutusu

Konrad Lorenz

Konrad Lorenz (d:1903 - ö:1989) Avusturya`lı bir etoloji uzmanıdır. Viyana`da karşılaştırmalı anatomi ve hayvan psikolojisi dersleri verdikten sonra, 1940 yılında Konigsberg Üniversitesi`nde profesör oldu. 1949 - 1951 yıları arasında Attenburg Karşılaştır...

Etholoji

Etoloji, hayvan davranışlarını inceleyen zooloji alt dalıdır. Etoloji, özellikle evrim, nöroanatomi ve ekoloji gibi bazı bilim dallarıyla sıkı bir işbirliği içinde yürütülen, laboratuvar ve alan çalışmalarını kapsar.

Entomolojik

Entomoloji ya da böcek bilimi, böcekleri inceleyen bilim dalı. Bu bilim dalının uzmanlarına entomolog ya da böcek bilimci adı verilir.

Dian Fossey

Dian Fossey (d. 16 Ocak 1932 - 28 Aralık 1985) Goriller üzerine çalışmış ABDli etolojisttir. Birçok goril grubuyla kapsamlı incelemeler yapmış, Ruanda`nın dağ ormanlarında yıllarca onları gözlemlemiştir.

Richard Dawkins

Clinton Richard Dawkins (d. 26 Mart 1941), Britanyalı etolog, evrimsel biyolog ve yazar.

entomoloji

Entomoloji ya da böcek bilimi, böcekleri inceleyen bilim dalı. Bu bilim dalının uzmanlarına entomolog ya da böcek bilimci adı verilir.