Etiket: Everest

Yalçın Ergir

Yalçın Ergir, (d.27 Ağustos 1957, Ankara) Ortodontist - Dişhekimi, Yazar, Araştırmacı, Gezgin, Veteran Milli Tenisçi

Tunç Fındık

Tunç Fındık, (d. 1972, Ankara), profesyonel dağcı, dağ rehberi, yazar.

Düş hekimi

Yalçın Ergir, (d.27 Ağustos 1957, Ankara) Ortodontist - Dişhekimi, Yazar, Araştırmacı, Gezgin, Veteran Milli Tenisçi

K2 Dağı (Kanada)

K2 Dağı, Kanada'nın Jasper Ulusal Parkı içinde yer alan Athabasca Nehri Vadisi'nin üst kısmında ve Kitchener Dağı'nın 1.5 km doğusunda yer alır.

K2 Dağı (Himalayalar)

Himalayalar`da bulunan K2 Dağı, esasen yalnızca K2 olarak bilinir ve 8,611 metreye ulaşan yüksekliğiyle, Everest`den sonra dünyanın en yüksek ikinci dağıdır.K2 ismini almasının sebebi ise Karakurum Dağları üzerinde kodlanan ikinci(2.

Ali Nasuh Mahruki

Ali Nasuh Mahruki (d. 21 Mayıs 1968; İstanbul), Türk dağcı, yazar, fotoğrafçı.

Nasuh Mahruki

AKUT (Arama ve Kurtarma Derneği ) Başkanı. Dağcı. 1999 büyük depremiyle birlikte gündeme yerleşti.

Edmund Hillary

Sir Edmund Percival Hillary (doğumu 20 Temmuz, 1919), Yeni Zelandalı dağcı ve kaşiftir. Everest'in zirvesine çıkan ilk insan olmasıyla meşhurdur. 8.850 metre rakımlı zirveye, 29 Mayıs 1953'te, yerel saatle 11:30'da ulaşmıştır.

Himalayalar

Himalayalar Orta Asya'nın güneyinde, Keşmir, Pakistan, Hindistan hududunda bulunan İndus dönemecinden Burma'ya kadar bir kavis boyunca uzanan, Pakistan, Hindistan, Tibet, Nepal, Sıkkım ve Bhutan toprakları üzerinde yer alan dağ toplulukları. Kelime olarak...

dağlar

Dağ, çevresindeki karasal alanlardan daha yüksek olan kara kütlelerine verilen addır. "Dağlık" sıfatı, dağlarla ilişkili ve kaplı alanları tanımlamak için kullanılır.

Snowdon

Snowdon (Galce: Yr Wyddfa), 1.085 metrelik irtifasıyla Galler'in en yüksek zirvesi. Tepenin ismi İngilizce "snow dun" - kar tepesi kelimelerinden gelir.

Himalaya

Himalaya Dağları, dünyanın en büyük ve en yüksek sıradağlarıdır. Asya'nın orta güney kısmında, doğu batı doğrultusunda uzanır.

jeodezi

Jeodezi, genel anlamda yerkürenin şeklini tespit ve yeryüzünü ölçme işlemlerini konu edinen bir bilim dalıdır. Haritacılık ve topografyanın da ilkelerini içerir. Bölgelere göre değişen yerçekimi ve ayrıca dünyanın dönüşü, kutupların durumu, gel-git gibi z...