Etiket: Fars

İran Takvimi

İran Takvimi (Farsça: تقویم هجری شمسی؛ گاهشماری هجری خورشید&#17...

Siyasetnâme

Siyâsetnâme, Arap, Fars, Hint ve Türk edebiyatlarında devlet adamlarına yöneticilik sanatına ilişkin bilgiler veren yapıtların genel adı. Genel olarak hükümdarlar için kaleme alınmış olan siyâsetnâmelerde onların sahip olması gereken nitelikler, saltanatı...

Kaşkaylar

Kaşkaylar [qaʃqaːʔiː] (Farsça: قشقائی Qashqāī), Güneydoğu İran'ın Fars Eyaleti'nde özellikle Şiraz çevresinde yaşayan ve hala ağırlıklı olarak göçebe bir Türk halkıdır. Azerbaycanlılardan sonra İran'daki en kalabalık Türk grubudur.

Hiung nu

Bu madde Orta Asya'da yaşamış kırsal göçebe kabileler federasyonu Hun Medeniyeti(Hiung-nu)'lar hakkındadır. Hun imparatorluğu orta Asya'dan dağılarak bölünmüşlerdir, bunlardan biri olan Avrupa Hunları için Avrupa Hun Devleti maddesine ve "Hunlar" kavramı...

Zagros

İran`da bulunan sıradağların ve sıradağların uzandığı bölgenin ismi.

Nakş-ı Rüstem

Nakş-ı Rüstem (Farsça: نقش رستم Næqš-e Rostæm), İran'ın Fars eyâletinde bulunan Persepolis'ten 12 km kuzeybatıda bulunan bir arkeolojik sitedir. Fars mitolojisi kahramanı Rüstem'i tasvir ettiği düşünülen, anıt mezarların altlarındaki Sasani oymaları sebeb...

Muhammed Musaddık

Muhammed Musaddık (1880 - 5 Mart 1967), İran`daki İngiliz petrol tesislerinin millileştiren ve başbakanlığı sırasında (1951-1953) Şah Muhammed Rıza Pehlevi`yle büyük bir iktidar çekişmesi içine giren İranlı siyasi önder.

Leylâ ile Mecnun

Birçok kişi tarafından işlenmiş olan konuyu Fuzulî, mesnevî türünde kaleme almıştır. Eser hala çok kıymetlidir. Mesnevî tarzına ve Türk diline yenilik getiriştir. Eserin iç örgüsü çok sağlamdır.

Firuzabad

Firuzabad; (Farsça فيروز آباد). İran`ın merkezinde Fars bölgesinde yer alan Şiraz`a 115 km uzaklıkta bulunan bir şehir. Nüfusu 69 157` dir.

Bişapur

Bişapur (ya da Bişâpûr), İran'da Persis ve Elam arasındaki tarihi yol üzerinde bulunan günümüz Faliyan şehrinin güneyinde yer alan tarihi bir şehirdir.