Etiket: Filistin

Lut Kavmi

İslam ve Yahudi kaynaklarında adı geçen bir kavimdir.Kendilerine gelen peygamberlerine nispetle bu isim verilmiş Kuran'da da bu isimle anılmıştır.

Yehudiye

Yahudiye veya Yehuda (İbranice : התקופה הרומית בארץ ישראל) (Yidiş: רוימישע צייַט אין ישראל) Roma İmparatorluğu'nun bir eyaleti idi. Zamanla genişleyerek Filistin'i de içine aldı.

Simon bar Kokhba

Simon bar Kokhba (İbranice: שמעון בר כוכבא, Bar Kokhva ya da Bar Kochba olarak da çevirilir), 132 yılı civarında Roma İmparatorluğu`na karşı kalkışılan Bar Kokhba isyanı`nın önderi Yahudi lider. Özgür bir İsrail devletinin kuruluşundan sonra ü...

Kara Eylül (örgüt)

Kara Eylül, 1971`de Ürdün`ün Filistin Kurtuluş Örgütü`nü Ürdün`den çıkarmasından sonra El Fetih`in içinde kurulan silahlı grubun adı.

Haganah

Haganah (İbranice: ההגנה / HaHagana, anlam: "Savunma"), Birleşik Krallık Filistin Mandası'ndaki Yahudi yerleşimlerini korumak amacıyla kurulan ve 1920-1948 yılları arasında faaliyeti gösteren Yahudi paramiliter örgüttür.

Frederic Barbarossa Anıtı

Roma-Germen İmparatoru Frederik Barbarossa, 3. Haçlı Seferi`nde ordusu ile Filistin`e giderken 10 Haziran 1190 günü Ekşiler Köyü yakınlarında Göksu Irmağı`nda boğulmuştur. 1971 yılında Alman Büyükelçiliği tarafından Frederic Barbarossa`nın boğulduğu yere...

Beytüllahim

Beytüllahim ya da Betlehem (Arapça: بيت لحم Beytüllahim), Filistin özerk bölgesinde bir kent. İsa`nın doğduğu yer olarak bilinir.

Beytlehem

Beytüllahim ya da Betlehem (Arapça: بيت لحم Beyt Lahm, İbranice: בית לחם‎、Bet Lehem), Filistin özerk bölgesinde, Batı Şeria'da bir kent.

Avurtlak

{{#if:|

Avner Levi

Avner Levi, 1942 yılında İzmir`de doğdu ve Karşıyaka Lisesi`nden mezun oldu. 1963-1964 yıllarında Türk ordusunda yedeksubay olarak hizmet yaptı ve 1968 yılında İsrail`e göç etti. 1983 yılında Kudüs İbrani Üniversitesi`nden doktorasını aldı. İnceleme ve ar...

Amerikan mandası

Manda (Fr: mandat, İng: mandate), I. Dünya Savaşı'ndan sonra bazı az gelişmiş ülkeleri, kendi kendilerini yönetecek bir düzeye eriştirip, bağımsızlığa kavuşturuncaya kadar Milletler Cemiyeti adına yönetmek için bazı büyük devletlere verilen yetkidir.

İzzeddin El Kassam

İzzeddin El Kassam (d. 1882, Lazkiye, Suriye - ö. 20 Kasım 1935) Filistin`in bağımsız ve İslâmî bir ülke olması için ilk harekete geçen Arap din alimidir. Suriye`nin Lazkiye`ye kasabasına bağlı Cebale köyünde doğdu.

İbranîce

İbranice (עִבְרִית, İvrit, İbranice söylenişi ) Afro-Asyatik dillerin Kuzeybatı Sami (Semitik) dil grubunun Ken'an koluna bağlı ve 7 milyon kişi tarafından konuşulan bir dildir. İsrail'in resmî dili olmakla beraber İsrail dışında yaşayan Yahudi azınlıkla...