Etiket: Girit

İyon Adaları

Yeremya Çelebi Kömürcüyan

Yeremya Çelebi Kömürcüyan (1637-1695) bir Osmanlı şair, seyyah, diplomat ve tarihçisidir.

Yanya Adaları

Infobox Peri GR

Kerpe

Karpathos Yunanistan'ın bir adası. Güney Ege'de, Rodos ve Girit adalarının arasında bulunmaktadır.

Geri tepmesiz tüfek

Geri tepmesiz top veya geri tepmesiz tüfek terimleri ağır mermileri fırlatmak için kullanılan hafif yapıdaki silahlara verilen addır. Teknik olarak namlusu yivli olan silahlara tüfek, yivsiz model namluya sahip geri tepmesiz silahlara ise top denir. Geri...

Geri tepmesiz top

Geri tepmesiz top veya geri tepmesiz tüfek terimleri ağır mermileri fırlatmak için kullanılan hafif yapıdaki silahlara verilen addır. Teknik olarak namlusu yivli olan silahlara tüfek, yivsiz model namluya sahip geri tepmesiz silahlara ise top denir.

Akabüs

Abaküs, sayı boncuğu veya çörkü, basit toplama ve çarpma işlemleri için kullanılan bir aletir. Boncukların sayılması şeklinde çalışır.

Batı Yunanistan

Batı Yunanistan, Yunanistan'da bir idari bölge.

Arthur Evans

Antonios Katinaris

Antonios Katinaris (Yunanca Αντώνιος Κατινάρης) (d.1931 Hanya, Girit; ö.28 Ekim 1999 Atina, Yunanistan), Yunan rebetiko ve Laiko müzisyeni.

Alibey adasi

Alibey Adası ya da Cunda, idari bakımdan Balıkesir'in Ayvalık ilçesine bağlı bir ada. Ayvalık koyundaki Ayvalık Adaları olarak adlandırılan irili ufaklı 22 adanın içerisinde yerleşime açık tek ada Alibey'dir.

Aleksi Zorba

Aleksi Zorba Nikos Kazancakis`in yarattığı klasik sayılan romanın başkahramanıdır. Gerçek bir kişi olduğu, Girit`te yaşayan fakir ve felsefî çizgide yaşamış bir insan olduğu biliniyor.

Akdeniz adaları

Akdeniz ve Akdeniz`e bağlı denizlerde yer alan adaların listesi:

Akdeniz'deki adalar

Akdeniz ve Akdeniz'e bağlı denizlerde yer alan adaların listesi: