Etiket: Gladyatör

Lucius Domitius Ahenobarbus (Konsül M.Ö. 16)

Lucius Domitius Ahenobarbus Konssül Gnaeus Domitius Ahenobarbus (Konsül M.Ö. 32) ve Aemilia Lepida`nın tek oğludur. Annesi büyük bir ihtimalle baba tarafından triumvir Marcus Aemilius Lepidus`un kuzenidir. Babaannesinin adı Porcia Catonis`dir. Almanya içl...

Russel crowe

Russell Ira Crowe (d. 7 Nisan 1964; Wellington), Avustralyalı oyuncu.

Lejyonerler

Lejyoner kelimesinin Türkçe karşılığı çarkacıdır. Roma ordusundaki askerlere verilen isimdir.

Decimus Junius Brutus

Decimus Junius Brutus adıyla Roma İmparatorluğu döneminde Antik Roma`da yaşamış 4 farklı yönetici vardır. Bu kişilerin hepsi prestijli bir aile olan Brutus ailesinin üyesidir.

Spartaküs (film)

Spartaküs (Spartacus), 1960 yılında Stanley Kubrick tarafından çekilmiş olan bir Hollywood filmidir.

Spartaküs

Önderlik yeteneğiyle dikkati çeken Trakyalı bir köle olan Spartaküs, bir olasılığa göre Roma ordusundan kaçmış, haydutluk yaparken yakalanmış ve köle olarak satılmıştı. Spartaküs İÖ 73`te kendisiyle birlikte Capua`daki gladyatör okulundan kaçan 77 arkadaş...

Kolozyum

İtalya'nın başkenti Roma'da bulunan Flavianus Amfitiyatro olarak da bilinen Kolezyum bir arenadır. Usta bir komutan olan Vespasianus tarafından MS 72 yılında yapımına başlandı ve M.S.

Kolezyum

İtalya'nın başkenti Roma'da bulunan Flavianus Amfitiyatro olarak da bilinen Kolezyum bir arenadır. Usta bir komutan olan Vespasianus tarafından MS 72 yılında yapımına başlandı ve M.S.

Ave (Latince)

``Ave!`` ya da ``aue!``, (okunuşu: "``ave``") eski Romalılar tarafından kullanılan bir Latince deyiştir. Resmi bir "selam!" anlamı taşır. Latince "iyi olmak" anlamındaki ``avere`` fiilinin 2.

Spartacus

Spartaküs, (Yunanca: Σπάρτακος, Spártakos; Latince: Spartacus) (MÖ 109 – MÖ 71), Antik Roma Cumhuriyeti'nde gladyatör.

Brutus

Brutus Antik Roma'da Junius ailesinden bir dizi siyasetçinin kullandığı bir soyadı idi. Marcus Junius Brutus - Jül Sezar'ın suikastinde başı çekenlerden biri.