Etiket: Haçlılar

Hıttin Savaşı

Hıttin Muharebesi, 4 Temmuz 1187 tarihinde, Birinci Haçlı Seferi'nde Kudüs'te kurulmuş olan Haçlı devleti olan Kudüs Krallığı'nın Kralı Lüzinyanlı Guy'un askerleri ile Selahaddin Eyyubi ordusu arasındaki savaş.

Dorileon Savaşı

Bilgi Kutusu Savaş

Latin imparatorluğu

Latin İmparatorluğu ya da Konstantinopolis Latin İmparatorluğu 1204 yılında Dördüncü Haçlı seferi'nin İstanbul'u işgal ederek kurduğu bir devlettir. Haçlıların Romanya adını verdiği bu devlet 57 yıl ayakta kalmış, 25 Temmuz 1261 tarihinde Bizans İmparator...

Harran Savaşı

Bilgi Kutusu Savaş

Hagios Polieuktos Kilisesi

Hagios Polieuktos Kilisesi İstanbul'da Doğu Roma döneminden kalma kilisedir. Ayasofya'dan önce kentin en büyük bazilikalarından biri olan kilise bugünkü Saraçhane'de Tauri Forumu ve Constantinus Martirionu arasındaydı.

Hittin Savaşı

Bilgi Kutusu Savaş

Eskişehir Savaşı

Bilgi Kutusu Savaş

Misis Köprüsü

Misis Köprüsü, Ceyhan Nehri üzerinde, Adana'nın Yüreğir büyükşehir ilçesine bağlı Misis Beldesinde yer alan, tarihi köprü. 4. yüzyılda Roma İmparatoru II.

Ankara Kalesi

Ankara şehrinin ortasında Hititler devrinden sonra meydana getirilen bir kaledir. Fakat, gerek Hititler devrine ait,...

Haçlı Seferleri

Haçlı Seferleri Alm. Kreuzzüge (pl), Fr. Les Croisades (f.pl), İng. The Crusades. Papalığın teşvikiyle Hıristiyan Avrupalıların Müslümanlara karşı tertib ettikleri seferlerin umûmî adı. En önemlisi dînî olmak üzere, siyâsî, sosyal ve iktisâdî sebeplere da...

Haifa

→ Bu madde Hayfa şehri ile ilgilidir. Hayfa Bölgesi için bu sayfaya bakınız.

Hayfa

İbranice ????; Arapça ???? Hayfa. İsrail'in kuzeyinin en büyük şehri ve ülkenin üçüncü büyük şehri. İsrail'de yoğun olarak Arap nüfus barındıran bir kenttir.