Etiket: Hacıoğlu Pazarcık

Ludogorie

Deliorman (Bulgarca: Лудогорие Ludogorie) Aşağı Tuna Ovası'nda yer alan; Rusçuk, Razgrad, Silistre, Şumnu ve Dobriç şehirlerini de kapsayan geniş bir bölgedir. Bu bölge hala Türklerin yoğun olarak oturdukları yerlerden biridir.

Sarımahmut

Sarımahmut (Bulgarca: Самуилово / Samuilovo), Bulgaristan'ın kuzeydoğusundaki Dobruca bölgesinde, Dobriç ili'nin merkez ilçesine bağlı bir Kırım Tatar köyüdür.

Hacıoğlu Pazarcık ili

Dobriç ili (Bulgarca: Oblast Dobrič kiril alfabesi ile Област Добрич), Bulgaristan'ın kuzey doğusunda yer alan ve Karadeniz'e kıyısı olan bir ildir. İlin merkezi Dobriç şehridir.

Bulgaristan Cumhuriyeti

Bulgaristan (Bulgarca: България, okunuşu Bılgariya), Balkanlar'da yer alan ülke. Batıda Sırbistan ve Makedonya, doğuda Karadeniz, kuzeyde Romanya, güneyde Yunanistan güneydoğuda Türkiye ile çevrilidir.

Bulgaristan'daki Kırım Tatarları

Bulgaristan'daki Kırım Tatarları, Bulgaristan'da yaşayan Kırım Tatarı azınlığıdır. Yapılan nüfus sayımına göre 2001 yılında ülkede 1803 Kırım Tatarı yaşamaktaydı.

Aydınbey

Aydınbey (Bulgarca: ``Къпиново (Kıpinovo)``), Bulgaristan`ın kuzeydoğusundaki Dobruca bölgesinde, Hacıoğlu Pazarcık İli`nin Kasımköy (General Toşevo) ilçesine bağlı bir Kırım Tatar köyüdür.

Dobriç

Koordinatlar: 43°34′N, 27°50′E

Dobruca

Karadeniz ile Tuna nehri arasında kalan, Romanya (Köstence ve Tulça illeri) ve Bulgaristan (Hacıoğlu Pazarcık ve Silistre illeri) sınırları içinde bulunan bölge.

Deliorman

Deliorman (Ludogorie), Bulgaristan'ın Kuzeydoğusunda bulunan, Türklerin yoğun olarak yaşadığı geniş bir bölgedir.Resmi olarak bir bölge olmamakla birlikte, yerliler tarafından verilmiş bir isimdir. Deli orman denmesinin sebebi bölgedeki sık ormanlardır.

Pirliköy

Tuna Ovası'nda Hacıoğlu Pazarcık idari bölgesinde bir müslüman Türk köyü (Bulgarca Градница). 16.ıncı yüzyılda Karaman yöresinden gelen Türkmen boylarının Deliorman yöresine yerleştirilmesi sırasında kuruldu...