Etiket: Hakkari

Talpa davidiana

Acem köstebeği (Talpa streeti), sadece İran ve kuzeybatı kısımlarında yayılmış bir köstebek türüdür. Vücudun üstü ve altı duman renginde, rostrum bölgesi daha açık renktedir.

Pervin Buldan

Pervin Buldan, Iğdır Milletvekili (d. 6 Kasım 1967 Hakkâri).

Gülen Kıpçak

Gülen Kıpçak,   (d. 1944, Hakkari),   Tiyatro, sinema ve dizi oyuncusu.

Ördekli, Hakkari

Ördekli, Hakkari ilinin merkez ilçesine bağlı bir köydür.

Çınarlı

Çınarlı - Adana ili Yüreğir ilçesinin köyü

Zap Suyu

Zap Suyu, Büyük Zap Suyu olarak da bilinir, Doğu Anadolu Bölgesi`nden doğup Türkiye sınırları dışında Dicle Nehrine ulaşan akarsu.Bazı yeni kaynak ve haritalarda Çığlı Suyu adıyla geçer.Türkiye sınırları içindeki uzunluğu 426 km`dir.Van Doğusu Dağlarından...

Yilmaz erdogan

Yılmaz Erdoğan (d.

Tütünlü

Tütünlü - Artvin ili Ardanuç ilçesinin köyü

Onbaşılar

Onbaşılar - Ağrı ili Patnos ilçesinin köyü

Mustafa Erdoğan

Mustafa Erdoğan, Anadolu Ateşi adlı dans grubunun genel sanat yönetmenidir. Hakkarili olup Kürt Pinyanişi Aşiretine mensuptur.1965 yılında Hakkari’de doğan Erdoğan, Hacettepe Üniversitesi’nde felsefe, Gazi Üniversitesi’nde kamu yönetimi eğitimi almıştır.

Kandil dağı

Kandil dağı Hakkari il merkezinin güneybatısında bulunan dağ. Yüksekliği 3.468 metredir. Dorukları kar ve buzullarla, etekleri seyrek meşe ağaçları, çayır otlarıyla kaplıdır.ayrıca pkknın barınak yeridir.

Han Mahmud

Han Mahmud 19. yüzyılda yaşamış bir Kürt Emiridir. Van`ın Müküs (günümüzde Bahçesaray) Sancağında doğmuş ve genç yaşta Sancak Beyi olmuştur. 1830`lardan sonra ünlü Hoşap kalesini fethederek ününü tüm bölge ve İran`da duyurmuştur. 1838 yılında bölgede yöne...

Hakkari(çölemerik)

Hakkâri (Eski adı: Çölemerik, Süryanice: ܐܰܟ݁ܳܪܳܐ Akkare, Kürtçe: Colemêrg), Hakkâri ilinin merkezi olan şehirdir. Türkiye Cumhuriyeti'nin en güney doğusundadır.