Etiket: Han Hanedanlığı

Tai Hao

Pao Xi

Ningxia Huizu Özerk Bölgesi

Ningşia Hui Özerk Bölgesi (Çince: 宁夏回族自治区; pinyin: Níngxià Huízú Zìzhìqū), Çin Halk Cumhuriyeti'nde özerk bölge. Ülkenin kuzeyinde bulunur.

Legalizm (Çin felsefesi)

Çin felsefesinde Legalizm (Çince: 法家; pinyin: Fǎjiā; Wade-Giles: Fa-chia; düz olarak "Hukuk okulu"), bir politik sistemin temellerini içeren felsefedir. İlkbahar ve Sonbahar Dönemi'yle Savaşan Beylikler Dönemi'nde yaygın olan dört felsefe okulundan biri...

Batı Şia Hanedanlığı

Batı Xia Hanedanlığı

Çin tarihi

Çinliler

Han Ulusu ya da Han Çinlisi (Basitleştirilmiş Çince: 汉族, Klasik Çince: 漢族, pinyin: hàn zú) Çin'de yaşayan en büyük etnik gruptur. Çin nüfüsunun %92'sini ve dünya nufüsunun yaklaşık %19'unu oluştururlar.

Çing Hanedanı

Tang Hanedanı

Tang Hanedanı, (Çince: 唐朝; Pinyin: Tángcháo) (18 Haziran 618 – 4 Haziran 907) Sui Hanedanı'nın ardından Çin'e hüküm sürmüş hanedandır. 618'de Li Shimin, Sui Hanedanı'nı devirerek Tang Hanedanı'nı kurdu.

Kuzey Song Hanedanlığı

Çin tarihi

Jin Hanedanlığı (1115-1234)

Çin tarihi

Sui Hanedanlığı

Sui Hanedanı, (Çince: 隋朝, Hanyu Pinyin: suí cháo) 581-618 yılları arasında Çin'e hakim olmuş hanedandır. Güney Kuzey Hanedanı döneminin ardından Çin'i birleştiren Sui Hanedanı Çin'de dört yüzyıldır süregelen parçalanmışlığa son vermiştir.

Guan Yu

Guan Yu (Çince:關羽, Pinyin: Guān Yǔ)(160 – 219) yaklaşık iki bin yıl önce Çin'de yaşamış bir generaldir. Aynı zamanda Çin tarihinde önemli bir kahraman; Çin dinlerinde bir kutsal figürdür.

Gan Ying

Gan Ying (Çince:甘英; Wade-Giles:Kan Ying) Çinli askeri büyükelçidir. M.S. 97 yılında Çinli general Ban Chao tarafından Roma`ya bir göreve gönderilmiştir. Ban Chao`nun Parthia`nın batı sınırına kadar yolculuk eden 70.000 kişilik sefer kuvvetinin bir par...

Han Ulusu

Han Ulusu ya da Han Çinli (Basitleştirilmiş Çince:汉族, Klasik Çince:漢族, pinyin: hànzú) Çin'de yaşayan en büyük etnik gruptur. Çin nüfüsunun %92'sini ve dünya nufüsunun yaklaşık %19'unu oluştururlar. Türkçe'de Çinli kelimesi Ha...