Etiket: Hassa

Kurtbağı, İskenderun

Kurtbağı, Hatay ilinin İskenderun ilçesine bağlı bir köydür.

Kurtbağı

Kurtbağı, Hatay ilinin İskenderun ilçesine bağlı bir köydür.

Hassa, Pınarbaşı

Hassa, Kayseri ilinin Pınarbaşı ilçesine bağlı bir köydür.

Yeniyapan

Yeniyapan şu anlamlara gelebilir:

Yayladağı, Hatay

Yayladağı, Hatay'a bağlı ilçedir ve Türkiye'nin coğrafi olarak en güneydeki ilçesidir. 36°- 42° paralelleri arasındaki Türkiye'nin 36'ncı paraleline yakındır.

Tirkemiş

Burdur kazasının bir diğer adıdır. Aynı zamanda burası Osmanlı zamanında Tirkemiş Mukataa`sıdır. Ayrıca

Kumlu, Hatay

Kumlu, Hatay ilinin bir ilçesidir. Amik Ovası'nda yer alır.

Hassa, Hatay

Hassa, Hatay ilinin bir ilçesidir. Nur Dağları'nın doğuya bakan eteklerinde yer alır.

Dörtyol, Hatay

Hatay`ın ilçelerindendir. İskenderun`un kuzeyinde yer alır; ilçe merkezi, Akdeniz kıyısına yakındır. Türkiye`de narenciye üretimi (özellikle ``Dörtyol mandalinası``) ile ünlüdür.

Belen, Hatay

Belen, Hatay ilinin 12 ilçesinden birisidir. Önemli bir merkez olan İskenderun'a çok yakındır.

Amanos

Nur Dağları ya da Amanos Dağları (halk arasında Gavur Dağları olarak da bilinir), Toros Dağları sisteminin en güneyindeki bölümünü oluşturan dağlardır. Kuzeyden güneye doğru uzanarak Asi Nehri'nin Akdeniz'e döküldüğü Samandağ deltasında sona erer.

Altınözü, Hatay

Altınözü, Hatay'ın güneydoğusunda yer alan, Suriye ile sınırı olan ilçelerindendir. Bağlı 4 beldesi ve 41 köyü vardır. İlçenin merkez nüfusu 5.352, belde ve köylerle birlikte toplam nüfus 59.167'dir (2000 nüfus sayımı, kaynak→www.hatay.gov.tr).

dörtyol

Dörtyol Hatay iline bağlı ilçe. İskenderun Körfezi ile Nur Dağları arasında kurulmuştur. Dörtyol narenciye üretimi, plajları ve Botaş Boru Hattı Tesisleri ile tanınır.

erzin

Erzin Hatay iline bağlı ilçe. Erzin Adana, Osmaniye, Dörtyol ve İskenderun Körfezi ile çevrilidir. Erzin'de narenciye üretimi ve plajları ile tanınır.

Belen

Belen Hatay iline bağlı ilçe. Belen Amanos Dağları üzerinde Akdeniz'i Amik Ovası'na bağlayan en önemli geçitte kurulmuştur. 1550'li yıllarda Kanuni Sultan Süleyman tarafından yaptırılan kervansaray, cami ve hamam etrafında gelişmiş bir ilçedir.