Etiket: Hasta

Hayriye Çakır

Hayriye Çakır, Atv ekranlarında yayınlanan Parmaklıklar Ardında adlı dizide Serra Yılmaz'ın canlandırdığı karakterdir.

Bir Dilek Tut Derneği

Bir Dilek Tut Derneği, İstanbul'da yerleşik bir sivil toplum kuruluşu'dur. Meryem Mizrahi ve arkadaşları tarafından 2000 yılında kurulan dernek, Amerika'da aynı adı taşıyan bir vakfın yayınladığı bir filmden esinlenerek hayata geçirilmiştir.

Acil Tıp Teknisyenleri Derneği

Acil Tıp Teknisyenleri Derneği (ATTDer), Acil Tıp Teknisyeni kaza mahallinde hastalardaki acıları dindirme, yaralanmaların ciddiyetini ve ölümü azaltma gibi sorumlulukları yüklenmek gibi görevleri olan meslek dalıdır.

ALS - MNH Derneği

ALS - MNH Derneği, merkezi İstanbul'da olan bir sivil toplum kuruluşu'dur.

Antik Çağ silahlarının listesi

Yakın dövüş silahları

Uzun Çoraplı Pippi

Plasebo etkisi

Plasebo farmakolojik olarak etkisiz, fakat telkine dayalı ve plasebo etkisi olarak da bilinen tedavi etkisini ortaya çıkaran bir tür ilaçtır. Vücuda ağız, burun veya enjeksiyon yolu ile verilebilir.

Pippi Uzunçorap

Pipi uzunçorap

Pippi Uzunçorap, Astrid Lindgren'in yazdığı İsveç çocuk kitabı serisinin ve bu seri ile bağlantılı diğer çalışmaların ana karakteri. Pippi Uzunçorap, ayrıca sinemada Inger Nilsson tarafından başarıyla canlandırılmıştır.

Hastane eczacılığı

Eczacıların hastanelerde görev alması ve bu süreçte yaptıkları işlere Hastane eczacılığı denir. Hastane eczanelerinde en az bir eczacının çalışması zorunludur.

Aritmomani

Aritmomani; hastayı rakamları saymaya, hesaplamaya, hareketlerini sayılara göre ayarlamaya iten sabit fikir. (Hasta her hareketini birkaç kez tekrarlar [tekrar sayısı genellikle aynıdır]); bu davranışın ne kadar saçma olduğunu bilir; fakat gene de kendini...

plasebo

Plasebo etkisi, farmakolojik olarak etkisiz bir ilacın telkine dayalı bir etki ortaya çıkarma halidir. İlaç vücuda ağız, burun veya enjeksiyon yolu ile verilebilir.

Anamnez

Psikiyatride anamnez, esasen diğer bütün tıp dallarında olduğu gibi alınır. Ancak, hastanın bozukluğunun ve akıl durumunun niteliği, hekime hastalığıyla ve geçmişiyle ilgili olarak anlattığı şeyleri etkileyebileceği için, yakın bir akraba yahut dosttan ay...