Etiket: Hazar Denizi

İtil Nehri

İdil, İtil ya da Volga (Rusça: Волга, Tatarca: İdel, Çuvaşça: Atăl) Avrupa'nın en uzun nehridir. Uzunluğu takriben 3500 km olan İdil, Moskova ile St.

Petrol Taşları

Petrol Taşları(Azericede Neft Daşları) 1947 yılında inşa edıldiğinde dünya`nın ilk Petrol Platformuydu. Hazar Denizinde, kıyıdan 45-50 km kadar uzaklıkta, Abşeron yarımadası`nın uzantısı konumundaki sığlıklarda yer alan Petrol Taşları, eskiyen yapısı ve b...

Panj (film)

Panj (İngilizce: Five ya da Five Dedicated to Ozu), 2003 İran yapımı Abbas Kiyarüstemi belgeselidir. Süresi, 74 dakikadır.

Kafkasistan

Kafkasya, Karadeniz ve Hazar denizi arasında yer alan, Avrupa ve Asya'nın sınırında bulunan bölgenin ismidir. Kafkas sıradağlarında, Avrupa'nın en yüksek dağı olan ve Kafkas halklarının sözlü edebiyatını oluşturan Elbruz Dağı bu bölgede bulunmaktadır.

Horosan

Horasan, Erzurum iline bağlı ilçe ve ilçe merkezi kent. Horasan ilçesi kuzey ve doğuda Kars, güneydoğuda Ağrı illeri, güneyde Karayazı, batıda Köprüköy ve Pasinler, kuzeybatıda Narman ilçeleriyle çevrilidir.

1990 İran Depremi

1990 İran depremi ya da Manjil-Rudbar depremi, 21 Haziran 1990'da İran'da, 1000 km. yarıçapındaki bölgede büyük hasara yol açan ve merkezi Rasht şehri ile Tahran'ın yaklaşık 200 km.

Asaf alevileri

Asaf alevileri Türkiye topraklarının güneydoğu, özellikle Malatya bölgesinde yaşayan Türkmenlerdir. Asafların Osmanlı topraklarını koruyan askerler olduğu bilinir.