Etiket: Herpetoloji

Herpetolog

Herpetoloji; (Yunanca herpeton = sürünmek, ve logos = çalışma) sürüngenleri ve amfibileri inceleyen zooloji alt dalı. Bazı biyologlar herp`i bütün sürüngenleri ve amfibileri tanımlamak için kullanırlar.

Setoloji

Setoloji, ``Yunanca; ``cetus`` ("balina") ve -oloji ("çalışma")``, balinalar, yunuslar ve domuz balıklarının sekiz cinsini inceleyen deniz biyolojisi alt dalı.Setolojistler, ya da setoloji alanında çalışanlar, Cetacea takımının evrimin...

Paleozooloji

Paleozooloji; (``Yunanca: paleon (yaşlı) ve zoon (hayvan)``) paleontolojinin bir dalı.== Dış bağlantılar ==*Wikipedia maddesi: [http://en.wikipedia.

Nöroetholoji

Nöroetholoji; özellikle sinirsel uyartıların, mekanizmaların canlı üzerindeki etkilerini, davranışlarını araştıran bilim dalı. Nöropsikoloji ve etholojinin kombinasyonu bir kavramdır. *Niko Tinbergen*Karl von Frisch*Konrad Lorenz gibi bilim adamlarının ya...

Mirmekoloji

Mirmekoloji; entomolojinin özellikle karıncaları inceleyen dalı.

Mammaloji

Zoolojinin yalnızca memelileri inceleyen alt dalı.

Etholoji

Etoloji, hayvan davranışlarını inceleyen zooloji alt dalıdır. Etoloji, özellikle evrim, nöroanatomi ve ekoloji gibi bazı bilim dallarıyla sıkı bir işbirliği içinde yürütülen, laboratuvar ve alan çalışmalarını kapsar.

Entomolojik

Entomoloji ya da böcek bilimi, böcekleri inceleyen bilim dalı. Bu bilim dalının uzmanlarına entomolog ya da böcek bilimci adı verilir.

Araknoloji

Araknoloji; örümcekleri, yalancıakrepleri ve akrepleri inceleyen bir zooloji alt dalı.Özellikle Arachnida şubesine ait hayvanları toplayan, inceleyen zoologlara ``araknokolog`` (araknid) denir. Bazen küçük örümceğimsileri (örn.

Akaroloji

Akaroloji; ''Yunanca akari (akarlar) ve -oloji ("çalışma")''; Acari şubesine ait, akarlar, keneler gibi hayvanları inceleyen bir zooloji alt dalı.Özellikle akarları vb. hayvanları inceleyen zoologlara ''akarolist'' denir.

entomoloji

Entomoloji ya da böcek bilimi, böcekleri inceleyen bilim dalı. Bu bilim dalının uzmanlarına entomolog ya da böcek bilimci adı verilir.

etoloji

Etoloji canlıların davranışlarını inceleyen bilim dalı. Özellikle doğal ortamındaki davranışın incelenmesidir. Etoloji, davranışcılık ve içgüdü psikolojisi için kullanılan bir terimdir. Etolog kuşların, hayvanların, böceklerin ve balıkların davranışlarıyl...