Etiket: Heykeltraş

Apollonios

Apollonios MÖ 2. yüzyılda yaşamış Antik Yunanistanlı bir heykeltıraş. Apollonios Tralles'li (Karya'nın bir kenti) bir heykeltıraştı.

Alfred Hrdlicka

Alfred Hrdlicka (d. 27 Şubat 1928 Viyana) Avusturyalı heykeltraş, ressam, ve yazar. 1943 - 1945 yılları arasında diş teknisyenliği okudu. Daha sonra Viyana Sanat Akademisi`ne geçiş yaparak 6 yıl boyunca ressamlık eğitimi aldı. Avusturya Komünist Partisi`n...

Xul Solar

Xul Solar (14 Aralık 1887 - 9 Nisan 1963), asıl adı Oscar Agustí­n Alejandro Schulz Solari olan Arjantinli bir ressam ve heykeltraştır. Ressamlığı ve heykeltraşlığı yanında yazarlığı ve kendi yarattığı dillerle de ön plana çıkar.

Ossip Zadkine

Ossip Zadkine (14 Temmuz, 1890 - 25 Kasım, 1967) Yahudi Ruslarından heykeltraş ve ressam.

Gislebertus

Gislebertus, 12. yüzyılda Fransa'da yaşamış heykeltraş. Romanesk dönemde kilise ve katedrallerdeki eserler anonimdir.

Eski Bonn Mezarlığı

Eski Bonn Mezarlığı (Almanca: ``Alter Friedhof Bonn``), Almanya`nın Bonn kentinde tarihi mezarlık. Pek çok ünlünün mezarı burada bulunmaktadır. Tanınmış heykeltraşların imzasını taşıyan heykel ve anıtlar, Bonn Mezarlığı`nın önem ve güzelliğini daha da art...

D Grubu

1933 yılında, beş ressam (Zeki Faik İzer, Nurullah Berk, Elif Naci, Cemal Tollu, Abidin Dino) ve bir heykeltraş (Zühtü Müridoğlu) tarafından kurulan sanatçı birliğidir.

Yervant Osgan

Yervant Osgan (1855-1914) Avrupa`da heykel eğitimi gören ilk Osmanlı vatandaşıdır.Hakkında fazla bilgi bulunmamakla birlikte, Fransa ve İtalya`da eğitim gördüğü bilinmektedir. Sanayi-i Nefise`nin İlk atölye eğitmenlerindendir.

Polykleitos

Polykleitos(yunanca Πολύκλειτος), m.ö. 480 de Argos`ta doğmuş 5.yüzyılın sonuna doğru ölmüştür.(Klasik Çağ`da) yaşamış çok ünlü bir heykeltraştır. eserlerinin çoğunun Roma kopyaları yapılmıştır.Genelde atlet heykelleri yapmıştır. En ünlü eseri...

Orhan Taylan

Orhan Taylan (1941, Samsun), Türk ressam ve heykeltraş.

Hüseyin Gezer

Hüseyin Gezer (1920 - 27.08.2013 ), Türk heykeltıraş. 1920 yılında Mersin,Mut ilçesinin Kıravga Köyü'nde doğdu.

Giovanni Lorenzo Bernini

Gian Lorenzo Bernini (Giovanni Lorenzo Bernini) (7 Aralık 1598, Napoli – 28 Kasım 1680, Roma), Heykeltıraş. 17. yüzyıl Romasında, Barok tarzında çalışan bir heykeltıraştı.