Etiket: Hitit

Silindir mühür

Bir silindir mühür resim öykülü silindir oymadır. Antik çağlarda iki boyutlu yüzey üzerinde yuvarlanarak kullanılırdı.Özellikle yaş kil üzerinde.

Assuva

Assuva, Hitit döneminde Hititlerin Balıkesir ve çevresine verdikleri coğrafi isim.

Ağva, Şile

Ağva, İstanbul`un Şile ilçesine bağlı bir beldedir. İstanbul`a uzaklığı 97 kilometredir ve bir tatil beldesidir. Yeşilçay ve Göksu`nun Karadeniz`e döküldükleri yerde oluşan küçük bir delta üzerine kuruludur. Zaten Ağva, "iki dere arası" demektir...

Astakoz

Bir efsaneye göre, İzmit Körfezi sahillerine Amazon Kraliçesi güzel Olbya geldi, sarayını İzmit Körfezi'nin parlak denizi dibine kurulmuş olan deniz tanrısı Poseidon kraliçeye aşık oldu. Bu aşkın meyvesi olarak da, Astakus isminde bir çocuk dünyaya geldi.

Arslantepe, Malatya

Arslantepe Malatya merkez yakınında, Erken Tunç Çağı`nda "Milid" (``"süt" anlamına gelir``) adı ile kurulmuş bir Hitit yerleşimidir. Sitte kazılar halen sürdürülmektedir.

Antik Ermeni dini

Ermeni dini ve mitolojisi, Ermenilerin Hıristiyanlığı kabulünden önceki ve Hıristiyanlığı kabul ettikleri erken dönemlerdeki, Hıristiyanlık dışı inanış, gelenek ve mitoloji bütününü ifade etmektedir.

Ankhesenamen

Ankhesenamen firavun Akhenaton ve kraliçe Nefertiti`nin üçüncü kızlarıdır.

Adana yöresi halk kültürü

Adana yöresi, çok eski tarihlerden günümüze kadar gelen birikimlerin sonucunda zengin bir kültüre sahiptir. Çukurova`nın yıllarca hayat verdiği Adana, Hitit kültürü dahil olmak üzere bir çok kültürün birikimi ile günümüzdeki halini almıştır.

Çırpı beldesi

Cami, İzmir ilinin Bayındır ilçesinde bulunan bir mahalle.

Çırpı, Bayındır

Genel özellikler

Zalpa

Zalpalar, Anadolu`da Karadeniz bölgesinde M.Ö. 4000 - M.Ö. 3000 tarihlerinde yaşamış bir halktır.

Yazılıkaya

Yazılıkaya, Çorum ilinde, Hattuşaş, Boğazköy antik yerleşkesinin 2 km kuzeydoğusunda MÖ 13. yüzyılda yapılmış Hitit açık hava tapınağı.