Etiket: HIV

Leuxemia

Lösemi, kan hücrelerinin özellikle de akyuvarların normalin üzerinde çoğalması ile kendini gösteren bir kanser türüdür. Yüksek sayıdaki olgunlaşmamış ve malign hücrelerin normal ilik hücrelerinin yerini alması ile iliklerde hasar meydana gelir.

Birleşmiş Milletler Binyıl Kalkınma Hedefleri

Birleşmiş Milletler Binyıl Kalkınma Hedefleri, Birleşmiş Milletler`e üye olan 192 ülke tarafından 2015`e kadar yerine getirilmesi planlanan sekiz hedef. Eylül 2000`de Birleşmiş Milletler`in New York Binyıl Zirvesi`nde resmileştirildi.

AIDS İle Mücadele Derneği

AIDS İle Mücadele Derneği, merkezi İzmir`de olan bir Sivil Toplum Kuruluşu`dur.

Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı

Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP), Birleşmiş Milletler'in küresel kalkınma ağı oluşturmak için kurduğu bir programdır. Özellikle gelişmekte olan ülkelere odaklanarak, insanların daha iyi yaşam standartlarına sahip olmaları için gerekli olan bil...

Oral kandidoz

Pamukçuk ya da oral kandidiyaz, Candida albicans mantarının ağız mukozasında yaptığı enfeksiyondur.

Oral kandidiyaz

Pamukçuk ya da oral kandidiyaz, Candida albicans mantarının ağız mukozasında yaptığı enfeksiyondur.

HIV pozitif

Kanında HIV virüsü bulunan kişilere HIV pozitif denir. Bu kişiler aynı zamanda kanında antikor bulunan seropozitif (Anti-HIV testi=ELISA testi pozitif) kişilerdir.

Gp120

Gp120, HIV virüsünün dış kapsülünde bulunan bir glikoproteindir. Son yıllarda, AIDS`e karşı alt ünite aşıların geliştirilmesinde bu proteinden yararlanılmaktadır.

Alt ünite aşı

Alt ünite (veya subunit) aşılar son yıllarda araştırma ve geliştirme çalışmalarına hız verilmiş umut vadeden aşı tiplerindendir.

All Over the Guy

All Over the Guy 2001 ABD yapımı 95 dakikalık bir filmdir. Yönetmenliğini Julie Davis'in üstlendiği filmin başrollerini Dan Bucatinsky ve Richard Ruccolo paylaşmaktadır.

AIDS Kurdelesi

AIDS kurdelesi (kırmızı kurdele) ceket yakalarında veya diğer giysilerde AIDS ile savaşımın ve dayanışmanın bir simgesi olarak görülmektedir. Kurdele Projesi 1991 yılında New York temelli bir grup olan Visual AIDS tarafından gündeme getirildi.