Etiket: HSV

Çim rengi

Çim rengi, %75 oranında sarının ve %25 oranında yeşilin karıştırılmasıyla elde edilir.

Falu kırmızısı

Falu kırmızısı, Falun kırmızısı olarak da bilinir, renge ``Falu rödfí¤rgde`` adlı bir İsveçli`nin ismi verilmiştir. Tahta kulübe ve ambarların boyanmasında daha çok kullanılır. Günümüzde popüler olan geleneksel bir renktir.

Bebek mavisi

Bebek mavisi, mavi ve camgöbeğinin hafif tonudur, pastel bir renk olarak bilinir. Açık camböğenin X11 web rengiyle aynıdır. Bebek mavisi renginin ismi ilk olarak 1892 yılında verilmiştir.

Renk listesi

Çalışma var

Kromatik (Renk)

Kromatik, saflığı ve renk özü tarafından belirlenen bir rengin niteliğidir. CIECAM02'da "rengarenklik" ve Munsell'de kroma denen bu içekirikteki "Saflık"ı, CIE L*a*b* gibi renk alanında etkisisiz eksenden bir renk uzaklığı kadar ölçülebilir ve HSV renk mo...

Kahve rengi

Kahverengi, kırmızı ve yeşil, turuncu ve mavi veya sarı ve mor pigmentlerin karıştırılması ile elde edilebilen bir renktir.

HSV renk uzayı

HSV (Hue, Saturation, Value) veya HSB (Hue, Saturation, Brightness) renk uzayı, renkleri sırasıyla renk özü, doygunluk ve parlaklık olarak tanımlar . Renk özü, rengin baskın dalga uzunluğunu belirler, örneğin sarı, mavi, yeşil, vb.

Turkuaz (renk)

Turkuaz,(Türk Yeşili) camgöbeği renginin hafifçe yeşil tonudur. Renk turkuaz taşının rengi sebebiyle bu ismi almıştır. Türk`ün Fransızca`daki karşılığı olan Turquoise`dan gelir.

Menekşe (renk)

Menekşe rengi, kırmızıya çalan mavi ve maviye çalan mor renklerine denir. Adını menekşe çiçeğinden alır. Menekşe renginin dalgaboyu 420-380 nanometre civarındadır.

mavi

Mavi renk, elektromanyetik tayf'ın insan gözüyle görülebilen renklerinden biridir. Kırmızı ve sarı ile birlikte temel renklerden biridir. Dalgaboyu 470 nanometre kadardır.

gümüş rengi

Gümüş rengi, gri rengin gümüşe yakın renkte olan tonudur.Gümüş renginin hex değeri "#C0C0C0", RGB değeri "192, 192, 192", ve CMYK değeri "0, 0, 0, 63" dür.

camgöbeği

Camgöbeği rengi yeşil ve mavi ışığın eşit oranlarda karıştırılması ile elde edilir. Camgöbeği rengi dört renkli (CMYK) baskıda kullanılan renklerden biridir, ancak kağıt üzerinde 100% camgöbeği rengi elde etmek mümkün değildir.

lizin

Lizin (Lys, K) proteinlerde bulunan 20 aminoasitten biridir. 4-aminobütil (birincil amin) yan zinciri nedeniyle, histidin ve arginin gibi bazik aminoasitler grubuna dahildir.

galibarda

Galibarda rengi kırmızı ve mavi ışığın eşit oranlarda karıştırılması ile elde edilir. Bu renk daha çok İngilizce isminin okunuşu olan "macenta" adıyla anılır.Galibarda rengi dört renkli (CMYK) baskıda kullanılan renklerden biridir.