Etiket: I. Constantinus

Lactantius

Lucius Caelius (ya da Caecilius?) Firmianus Lactantius Erken dönem Hristiyan yazar ve hatip (240 civarı - 320 civarı).

Konstantin sütunu

Çemberlitaş sütunu, MS 330 yıllarında İmparator I. Konstantin onuruna, İstanbul'un yedi tepesinden biri olan ve şu anki adıyla Çemberlitaş olarak adlandırılan semtteki tepeye dikilmiş olan sütundur.

Castra Praetoria

Castra Praetoria, Roma İmparatorluğu döneminde Praetorian muhafızların Roma`nın hemen dışında bulunan kışlası (``castra``).

Constantinus Chlorus

Konstantius Chlorus (Latince tüm ismi: Gaius Flavius Valerius Constantius) (d. 31 Mart 250– ö.

Constantius Chlorus

Gaius Flavius Valerius Constantius (31 Mart, c. Kısaca Constantius Chlorus olarak bilinir. 250–25 Temmuz, 306). Batı Roma imparatoru (305–306). Doğu Roma İmparatorluğu'nun (Bizans) kurucusu I. Constantinus'un (Büyük Konstantin) babasıdır.

Büyük Konstantin

Büyük Konstantin ilk Bizans hükümdarı. Tarihte Büyük Konstantin olarak Ünlüdur. Bundan sonra gelen hükümdarlara lakap olarak hep Konstantin denmiştir. Bizans İmparatorluğu, 1453 yılında Fatih Sultan Mehmed Han tarafından yıkıldığı zaman hükümdar, Onbirinc...

aureus

Aureus (çoğul; aurei), 25 gümüş denarii değerindeki Antik Roma altın sikkesi. Aureus, MÖ 1. yüzyıldan solidus ile yer değiştirdiği MS 4. yüzyıla kadar düzenli olarak basılmış bir sikkedir.

Labarum

Labarum. Grek alfabesindeki Chi (X) ve Rho (P) harflerinin içiçe geçmesiyle oluşturulan ve erken dönem Hıristiyanlığın sembollerinden biri olan Labarum, İsa'nın Latince isminin (Christus) çok sayıdaki görünümünden biridir. I.