Etiket: İskandinav mitolojisi

İskandinav tanrıları listesi

İskandinav mitolojisinin en önemli farkı tanrılarının ölümlü olmasıdır. Tanrılar ancak Idunn`un elmeları sayesinde ragnarok`a(kıyamet) kadar yaşayabilmektedir. Bu sayfada İskandinav tanrılarının bir listesi bulunur.

İskandinav tanrıları

İskandinav tanrıları temel olarak Aesir ve Vanir olarak iki başlıkta görünseler de Dev'lerin de zaman zaman bu gruplara dahil olmasıyla ayrım tam olarak netlik kazanmaz.

Surtur

Surtr (Günümüz İzlandacasında: Surtur, İngilizceleştirilmiş yaygın adı ile Surt) İskandinav mitolojisi'nde, güneydeki ateş devlerinin başı, ateşler ülkesi Muspelheim'ın hükümdarıdır. Adı kara ya da esmer anlamına gelir.

Skoll

Skoll İskandinav mitolojisinde ragnarokta güneşi yutacak olan kurttur.

Surtr

Surtr (Günümüz İzlandacasında: Surtur, İngilizceleştirilmiş yaygın adı ile Surt) İskandinav mitolojisi'nde, güneydeki ateş devlerinin başı, ateşler ülkesi Muspelheim'ın hükümdarıdır. Adı kara ya da esmer anlamına gelir.

Kvasir

İskandinav Mitolojisi`nde bütün insanlık içinde en bilge insan olduğuna inanılan şairdir. Eğer Suttung denen bir dev, Kvasir`in kanını balla karıştırırsa oluşan likörün içenlere bilgelik vereceğine inanılırdı. Kvasir`in iki rakip tanrı grubu, í†sir (ya da...

Kjarr

Kjárr ya da Kiárr, İskandinav mitolojisi'nde bir figürdür. Roma İmparatorlarının uyarlanmış masalsı kişiliği olduğu düşünülür.

Jormungand

İskandinav mitolojisinde Odin`in kardeşi olup Ragnarok sırasında Thor tarafından öldürülen ve zehiri sayesinde Thor`u öldüren yılan.

Hlathguth

İskandinav mitolojisinde yer alan bir valkyrie. Odin tarafından yetiştirilmiş olup, ruhu Ragnarok`ta Loki tarafından esir alınmıştır. Eski yazıtlarda "kolyeli savaşçı bakire" olarak geçer.

Gullinkambi

İskandinav Mitolojisi`ne göre Gullinkambi ("altın tarak"), Valhalla`da yaşayan, her sabah Einherjar`ı uyandıran bir horozdu. Ayrıca onun ötüşü, Ragnarok`un başlangıcına işaret eder.

Ginnungagap

İskandinav Mitolojisine göre, Dokuz Diyar yaratılmadan önceki büyük, belirsiz boşluk. Kendisinden oluşan dokuz diyar şunlardır:

Sol (tanrıça)

Sol, İskandinav mitolojisinde güneş tanrıçasıdır. Mundilfari ve Glaur`un kızı, Glen`in karısıdır. Eski İngilizce`de ismi ``Sigeldir.

Ragnarok online

Ragnarok online, ismi İskandinav Mitolojisinde "Son gün" anlamına gelen Ragnarok'tan gelen bir FRP oyunudur. Oyunu dışında Japonya'da 26 bölümden oluşan Anime serisi çıkmıştır.

Norse mitolojisi

Nors veya İskandinav mitolojisi, İskandinav insanlarının Hıristiyanlık öncesi dinleri, inanışları ve efsaneleridir. M.Ö.

Mjollnir

Mjollnir; İskandinav mitolojisindeki Tanrı, Thor'un savaş çekicidir. Mjöllnir, adının anlamı "parçalayıcı" olan kocaman bir ''Çekiç''tir.