Etiket: İtalyanca

Šibenik

Å ibenik Almanca : Sibenning, İtalyanca : Sebenico. Hırvatistan Orta Dalmaçya`da tarihi bir şehir. Krka ırmağının Adriyatik Denizi`ne dökülen bölümüne kurulmuş olan şehrin nüfusu 51,553 `dür (2001).

Portolan Haritası

Portolan haritası, 14. ve 15. yüzyıl'da Avrupa'da kullanılan, kıyılar ve limanlara dair bilgiler içeren el yazması denizcilik haritalarıydı. İtalyanca "liman" anlamına gelen porto'dan türetilmiş olan portolano, "kılavuz kıtabı" anlamına gelir.

Makarska

Makarska (İtalyanca: Macarsca, Almanca: Macharscha) Hırvatistan`ın Adriyatik Denizi kıyısında, bölgenin en büyük şehri Split`in 60 km güney doğusunda, turistik kıyı şehri. Makarska`ın nüfusu 13,418 kişidir.

La Vita è bella

Hayat Güzeldir (İtalyanca: La vita è bella), İtalyan yönetmen Roberto Benigni'in yönettiği 1997 yapımı İtalyan drama filmidir. II.

Askerlik Sanatı

Askerlik Sanatı (Dell'arte della guerra) Niccolo Machiavelli'nin sağlığında yayımlanmış ilk ve tek siyasal içerikli kitabıdır. Kitap Machiavelli ve bazı dostlarının Rucellai Sarayı'nda yaptığı konuşmayı içerir.

Aprite Le Finestre

"Aprite le finestre" (Türkçe:Pencereleri açın), İtalyan şarkıcı Franca Raimondi tarafından seslendirilen şarkı. Şarkı, 1956 Eurovision Şarkı Yarışması için İtalya'nın temsilcisi ve şarkısını belirleyecek olan Sanremo Müzik Festivali'nde yarışmaya hak kaza...

İtalya'nın Birleşmesi

İtalya`nın Birleşmesi (İtalyanca: Risorgimento) (Diriliş ya da Yeniden doğuş) 19. yüzyıl ile 20. yüzyılın başlarında İtalya yarımadasında bulunan devletleri tek bir çatı altında birleştirmeyi amçlayan siyasi ve sosyal hareket.

Zadar

Zadar (İtalyanca: Zara, Latince: Iader ya da Iadera) Adriyatik Denizi kıyısında Zadar Bölgesi`nin merkezi olan şehrin nüfusu 82,000 `dir.

Venet lehçeleri

Venet lehçeleri, İtalyancanın, İtalya`nın kuzeydoğusunda konuşulan lehçelerinden oluşan bir gruptur. Venedik, Treviso, Padova ve Verona lehçelerini kapsar.

Venedik Körfezi

Venedik Körfezi, (İtalyanca; ``Golfo di Venezia``, Slovence; ``Benátsky záliv``), Adriyatik Denizi`nin kuzey kesimini oluşturan girinti.