Etiket: Kızılderili

Yakari

Yakari adlı Kızılderili bir çocuğun maceralarını anlatan, Job tarafından yazılan ve çizimini de Derib`in yaptığı bir Franko-Belçikalı çizgi roman serisidir.

Russell Means

Russell Means (d. 10 Kasım 1939), Oglala Siyularından, 68`li yılların önemli politik hareketlerinden American Indian Movement`in liderliğini yürütmüş bir Kızılderili lideridir. Oturan Boğa ve Crazy Horse`tan sonra en tanınanlarındandır. Kızılderili hareke...

Michael Heizer

Michael Heizer, Amerikalı heykeltraş ve ressam. Büyük ölçekli heykelleri ile tanınamaktadır.

III. Abnaki Savaşı

1675-1725 yılları arasında Amerika kıtası yerlilerinden Abnaki kabilelerinin önderlik ettikleri, İngilizlere karşı düzenlenen birleşik Kızılderili savaşlarından üçüncüsü ve sonuncusu.

II. Abnaki Savaşı

II. Abnaki Savaşı, 1675-1725 yılları arasında Amerika kıtası yerlilerinden Abnaki kabilelerinin önderlik ettikleri, İngilizlere karşı düzenlenen birleşik Kızılderili savaşlarından ikincisi.

I. Abnaki Savaşı

1675-1725 yılları arasında Amerika kıtası yerlilerinden Abnaki kabilelerinin önderlik ettikleri, İngilizlere karşı düzenlenen birleşik Kızılderili savaşlarından ilki.

Abnaki Savaşları

1675-1725 yılları arasında Amerika kıtası yerlilerinden Abnaki kabilelerinin önderlik ettikleri, İngilizlere karşı düzenlenen birleşik Kızılderili savaşları.

Amerika kıtası yerlileri

Kızılderililer ya da Amerika Yerlileri, Sibirya kökenli Eskimo - Aleut halkları dışında kalan bütün Amerika yerlileri için kullanılan ortak birleştirici ad. Dilce birbiriyle akraba olmayan iki ayrı ana grupta toplanırlar: Sibirya kökenli olan Na-Dene dill...

Şayen

Şayenler ya da Çeyenler (Şayence Tsétsêhéstâhese ; İngilizce Cheyenne), Büyük Düzlükler'de (Great Plains) yaşamış Algonkin halklarından bir Kızılderili ulusudur. Ova Kızılderilileri kültür grubuna dahildirler.

Çoktav

Çoktavlar ya da Chata (eski isimleri Okla homa: "Kızıl millet") Missisipide yaşıyan bir kızılderili kabilesi. Chickasaw'lar ile akrabalığı olan Choctaw'ların bir efsanesine göre, dev bir kızıl adam ilk önce nanih waya (Kızıl dağ)'ı sonra da Choctaw kabile...

Zambolar

Zambo İspanyol kökenli bir terim. İspanyol Amerika`nın bazı bölümlerinde (Brezilya, Meksika, Honduras, Belize ve Guatemala) Afrika kökenli bir erkekle Kızılderili kökenli bir kadından doğma çocuklara verilen isimdir. Farkedilir özellikleri kıvırcık gür sa...

Wahunsonacook

Wahunsenacawh veya Şef Powhatan, İngilizler 1607'de Amerika'ya ilk ayak bastığında Powhatan Kızılderilileri'nin şefiydi. 1540'larda Werowocomoco'da dünyaya gelmiştir.

Ojibwé

Ojibva, Anişinaabe veya Çippeva, Kuzey Amerika'da yaşayan Anişinabelerden Algonkin halklarından bir Kızılderili halkıdır. ABD'de nüfus olarak Çerokiler ve Navajo'lardan sonra üçüncü sırada gelirler.