Etiket: Kapadokya

Guillaume de Jerphanion

Guillaume de Jerphanion (d. 1877 Ponteví¨s-Fransa - ö. 1948 Roma). Fransız sanat tarihçisi.

Doğu - Batı Kiliselerinin Ayrılması

Doğu - Batı Kiliselerinin Ayrılması (Schisma)

Aretaeus

Aretaeus, 80 ya da 81 doğdu, 130 ile 138 arasında öldü, Kapadokya`da yaşamış olan ve Roma ve İskenderiye`de de çalışmış olan bir Yunan bilginidir. Aretaeus migren baş ağrısını, şeker hastalığı, astım ve trigeminal nevralji ilk kez tanımlayan hekimdir.

Antik Ermeni dini

Ermeni dini ve mitolojisi, Ermenilerin Hıristiyanlığı kabulünden önceki ve Hıristiyanlığı kabul ettikleri erken dönemlerdeki, Hıristiyanlık dışı inanış, gelenek ve mitoloji bütününü ifade etmektedir.

Alişar Höyüğü

Alişar Höyüğü Yozgat ilinde bulunan bir höyük. Kapadokya bölgesindedir. Kazılarını Amerikalı arkeologlar gerçekleştirmiştir. MÖ 3000 yıllarından MÖ 2500 yılına kadar, çanak-çömlek gibi araçlar ağırlıklıdır. Bakır ve gümüşten az miktarda süs eşyasına rastl...

Çavuşin

Çavuşin, Kapadokya bölgesinin en eski yerlesim yerlerinden biri olan, Göreme-Avanos yolu üzerinde, Göreme`ye 2 km uzaklıkta bir yerleşimdir.

Selime Türbesi

Kale Manastırı Kilisesi : Kapadokya`daki dini kuruluşların en büyüklerindendir. Manastır VIII yy ile XI yy; kilisedeki figürlü freskolar ise X yy sonu ile XI yy başları arasında tarihlenmektedir. İsa`nın göğe çıkışı, Müjde, Meryem gibi tasvirler vardır.

Ortahisar Etnoğrafya Müzesi

Ortahisar Etnoğrafya Müzesi, Ürgüp, Nevşehir`e bağlı Ortahisar, Nevşehir kasabasında yer alan, Kapadokya yöresinin yaşam biçiminin mankenlerle canlandırıldığı bir özel müzedir. Yörenin ilk etnoğrafya müzesi olma özelliğini taşır. 2004 yılından bu yana ziy...

Ksantos

Ksantos (Likya dili: Arnna) Fethiye yakınlarındaki antik kent. Fethiye - Kaş karayolunun 70 km.sinde bulunmaktadır.