Etiket: Karacaoğlan

Tijen Par

Tijen Par   (d. 16 Kasım 1936 - Edirne)   Tiyatro, sinema ve dizi oyuncusu, seslendirme sanatçısı, üniversite öğretim görevlisi.

Salih Güney

Salih Güney   (d. 1 Ocak 1943)   Tiyatro, sinema ve dizi oyuncusu.

Aslanköy

Aslanköy, aşağıdaki anlamlara gelebilir:

Arslanköy, Mersin

Arslanköy, İçel ilinin merkez ilçesi olan Mersin`e bağlı bir beldedir.

Karacaoğlan, Kargı

Karacaoğlan, Çorum ilinin Kargı ilçesine bağlı bir köydür.

Karacaoğlan, Babaeski

Karacaoğlan, Kırklareli ilinin Babaeski ilçesine bağlı bir köydür. Ayrıca Babaeski ilçesinin Karacaoğlan nahiyesine de ismini vermiştir.

Üç Anadolu Efsanesi

Üç Anadolu Efsanesi Yaşar Kemal`in destansı romanlarından.

Uyak (şiir)

Kafiye ya da uyak, şiirde mısra sonlarında bulunan sözcüklerin son heceleri arasındaki ses benzerliğidir. Şiirde uyak, dize sonlarında bulunan farklı görevlerdeki ekler veya anlamları ayrı sözcükler arasında görülür.

Karacoğlan

Karacaoğlan (1606-1679). 17'nci yüzyılda yaşamıştır.

Kara Zindan

Kara Zindan, İbrahim Tatlıses`in Tatlıses Plak tarafından 1988 yılında piyasaya sürülen albümünün adıdır. O yıl İzmir Fuarı`nda bir polis memuruna hakaret ettiği iddiası ile tutuklanan ve 16 gün Buca Cezaevi`nde kalan Tatlıses, bestelediği "Kara Zind...

Kafiye (şiir)

Kafiye ya da uyak, şiirde mısra sonlarında bulunan sözcüklerin son heceleri arasındaki ses benzerliğidir. Şiirde uyak, dize sonlarında bulunan farklı görevlerdeki ekler veya anlamları ayrı sözcükler arasında görülür.

Dadaloglu

Dadaloğlu, (gerçek adı: Veli) Osmanlı Devleti'nin Anadolu Türkmenlerini iskan politikasına tepki olarak tanınmış bir Halk ozanıdır. 18. yüzyılın son çeyreğinde Kayseri'nin Tomarza ilçesinde doğup 19. yüzyılın ortalarında öldüğü bilinmektedir.

Barak Türkmenleri

Barak Türkmenleri, Türklerin boylarından biridir. Şu an İran topraklarındaki Horasan şehri atayurtlarıdır. Horasan`dan 84.000 hane göç etmiştir. Şu an Gaziantep ilinin İslahiye, Karkamış, Nizip, Oğuzeli ilçelerinde yaşamaktadırlar.

Badem (grup)

Badem, Ekim 2005'de ilk albümünü çıkaran, Boğaziçi Üniversitesi mezunu, çoğunlukla Karacaoğlan şiirleri besteleyip seslendiren pop-rock grubu. 1995'te Boğaziçi Üniversitesi Müzik Kulübü'nde üç sesli bir vokal grup olarak kuruldu.

Erzurumlu Emrah

Erzurumlu Emrah (XIX.-XX Yy.) Erzurum’la Pavi arasındaki Tanbura köyünde doğduğu söylenmektedir. Yaşamı hakkında bilinenler halk arasında dolaşan söylentilere ve şiirlere dayanmaktadır. Ölümü hakkında kesin bir tarih yoktur. Fuad Köprülü 1854 tarihi ol...