Etiket: Karadeniz

İran mitolojisi

Pers mitolojisi, İran platosu ve onun sınır bölgeleri ile Karadeniz'den Hoten'e kadar uzanan Orta Asya bölgelerinde yaşamış ve birbirleriyle kültürel ve dilsel olarak ilişkili olan eski halkların inanç ve ibadet uygulamalarının bütününe verilen isimdir.

Ünye-Ceyhan Boru Hattı

Ünye-Ceyhan Boru Hattı, Ünye ile Ceyhan arasında oluşturulmak istenen petrol boru hattı.

Yol havası

Doğu Karadeniz`de daha çok Rize ve Trabzon yörelerinde söylenen uzun hava türü.

Varna tıp üniversitesi

Varna Tıp Bilimkenti (Üniversitesi), 1961 yılında Yüksek Tıbbi Enstütü olarak kuruldu. 1995 yılında ismi, Varna Tıp Bilimkenti (Üniversitesi) olarak değiştirildi.

Terme Çayı

Krasnaya Polyana

Krasnaya Polyana (Rusça: Красная Поляна (Kızıl Çayır ya da Güzel Çayır anlamına gelmekte); Abhazca Ҟәбаадәы; Adigece: Iэткъуадж, 1атъуадж,Atkuac=Yüksek Köy; Kabardeyce Іаткъуаджэ, Iаткъуажэ), Soçi, Krasnodar Krayı, Rusya'da yer alan belde. Mzımta Irmağı v...

Kaşüstü Köyü

Kaşüstü, Yomra

Kaşüstü

Yomra`ya bağlı bir yerleşim yeri.

Istranca

Filyos (çay)

Filyos, aşağıdaki anlamlara gelebilir:

Fatih eğitim fakültesi

Fatih Eğitim Fakultesi Trabzon ilinin Akçaabat ilçesine kurulu,Karadeniz Teknik Üniversitesine bağlı bir eğitim fakültesidir. 1963-1964 eğitim-öğretim yılında iki yıllık Fatih Eğitim Enstitüsü adıyla açılmıştır. 1968 yılında öğretim süresi üç yıla çıkarıl...

Dinyester Limanı

Dinyester Limanı ya da Ukraynaca Dnistrovskyi Liman (Дністровський лиман), Dinyester nehrinin Karadenize ulaştığı noktadaki doğal bir limandır. Ukrayna'nın Odessa Oblastı içindedir.

Dikenli uyuşturan

Dikenli vatoz, (Latince: Dasyatis pastinaca), Dasyatidae familyasından, kuzeydoğu Atlantik Okyanusu'na ve Akdeniz'e özgün bir balık türüdür.