Etiket: Kayın

Belgrad Ormanları

Belgrad Ormanı, Çatalca Yarımadası'nın en doğu ucunda, İstanbul ilinin Avrupa Yakası'nda yer alan doğal oluşumlu ağaçlık bölgedir. Doğusunda İstanbul Boğazı, kuzeyinde ise Karadeniz doğal sınırlarıdır.

Çatırdağ

Çatırdağ (Chatyrdag) Kırım yarımadasının en ünlü dağıdır. Güneyde yüksek, kuzeyde daha alçak iki platodan oluşmuştur.

Tayvan kayını

Tayvan kayını (Fagus hayatae), kayıngiller (Fagaceae) familyasından 20 m kadar büyüyebilen anavatanı Tayvan olan bir kayın türü.

Svanetya

Svaneti (Gürcüce: სვანეთი), Gürcistan’ın tarihsel bölgelerinden biridir ve ülkenin kuzeybatı bölümünde yer alır.

Laguna San Rafael Milli Parkı

Laguna San Rafael, Şili`nin Aysen Bölgesi`nde bir milli park.

Fagus lucida

Parıltılı kayın (Fagus lucida), kayıngiller (Fagaceae) familyasından bir kayın türü.

Fagus hayatae

Tayvan kayını (Fagus hayatae), kayıngiller (Fagaceae) familyasından 20 m kadar büyüyebilen anavatanı Tayvan olan bir kayın türü.

Borabay gölü

Borabay Gölü, Amasya`nın Taşova ilçesine 15 km, uzaklıkta olan, doğal bir krater gölüdür. Denizden 800 m. yüksekte bulunan gölün, derinliği ise 25m.`dir.

Çörek mantarı

Çörek mantarı (Boletus edulis), Boletaceae familyasından yenilebilen mantar türü. Bilimsel adındaki bolet latincede "üstün mantar", edulis te "yenebilen" anlamındadır.

Yüksek irtifa

Yüksek irtifa, deniz seviyesi ve ona yakın yüksekliklerden farklı olarak, insan ve canlı hayatının yaşama şansını, değişen yeryüzü şekillerine bağlı olarak kısıtlayan yüksek rakımlı mevkiler. Yüksek irtifayı solunan havanın değişmesiyle insanı kısıtlayan...

Yalak Abad

Yalova kelimesi aşağıdaki anlamlara gelebilir:

Tirmit mantarı

Tirmit mantarı (Lactarius volemus), Russulaceae familyasından yenebilen bir mantar türü. Şapkası 5-15 cm kadar büyüklükte, kuru ve et gibidir, hiçbir zaman yapışkan olmaz.

Sakallı Kızılağaç

Sakallı kızılağaç (Alnus glutinosa subsp.

Laguna San Rafael

Laguna San Rafael, Şili'nin Aysen Bölgesi'nde bir milli park.