Etiket: Kertenkele

Gülen Baykuş

Gülen Baykuş (``Sceloglaux albifacies``) Strigiformes takımının Strigidae familyasından ender rastlanan ve son yıllarda belki de soyu tükenen kuş türü.

Arışahini

Arışahini, arı kutçuklarıyla beslenen bir şahin türüdür. Arışahini böcekçildir ve hemen hemen yalnız yabani balarılarının ve yabanarılarının kurtçuklarıyla beslenir. Bununla birlikte kovanlara saldırmaz.

Kaya keleri

Kaya keleri, kaya kelerigiller (Agamidae) familyasından Agama cinsini oluşturan birçokuzun kuyruklu, böcek yiyen kertenkelelerin ortak adı. Agama cinsi Afrika'da en az 31 türden oluşur.

Kasimir kuvveti

Casimir kuvveti, 1948'de keşfedilip ilk kez 1997'de ölçülmüştür. Bir kertenkelenin yüzeye sadece tek bir parmağının ucuyla yapışabilme becerisinde görülebilir.

Crocodylidae

→ Bu madde timsahlar (crocodilia) takımının sadece crocodylidae familyası ile ilgilidir. Daha ayrıntılı bilgi için timsah maddesine ve timsah (anlam ayrımı) maddelerine bakınız.

Casimir kuvveti

Casimir kuvveti, 1948`de keşfedilip ilk kez 1997`de ölçülmüştür. Bir kertenkelenin yüzeye sadece tek bir parmağının ucuyla yapışabilme becerisinde görülebilir.

Bukalemunlar

Bukalemun, sürüngenler sınıfının Chamaeleonidae familyasından belli etmek istedikleri duygulara göre renk değiştirebilen, omurgalı hayvanlar ortak adı.

Çok hücrelilerde üreme

Eşeysiz üreme

Vipera xanthina

Şeritli engerek (Vipera xanthina), engerekgiller (Viperidae) familyasından sırt bölgesi genel olarak kül renginde ya da grimsi kahverengi bir engerek türü.

Vipera wagneri

Wagner engereği (Vipera wagneri), engerekgiller (Viperidae) familyasından sırt bölgesi genel olarak kül renginde ya da grimsi kahverengi olan bir engerek türü. Sırtta, baştan kuyruğa kadar iç sarımsı ya da tuğla renginde olan büyük benekler bulunur.

Vipera kaznakovi

Kafkas engereği (Vipera kaznakovi), engerekgiller (Viperidae) familyasından sırt bölgesinin rengi genel olarak siyah, gri, sarı ve kırmızı renkli bir engerek türü. Sırtın büyük bir bölümünü kaplayan ve baştan kuyruğa kadar uzanan zikzaklı bir şerit bulunu...

Vipera barani

Baran engereği (Vipera berus barani), engerekgiller (Viperidae) familyasından bayağı engereğin Türkiye'de endemik olan bir alttürü. Sırt bölgesinin rengi genel olarak siyah ya da grimsi kahverengi.

Vagner engereği

Vagner engereği (``Vipera wagneri``), engerekgiller (Viperidae) familyasından sırt bölgesi genel olarak kül renginde ya da grimsi kahverengi olan bir engerek türü.Sırtta, baştan kuyruğa kadar iç sarımsı ya da tuğla renginde olan büyük benekler bulunur.