Etiket: Keten

Peştemal

Hamamda belden aşağısını örtmek için kuşanılan veya çalışırken elbiselerin kirlenmemesi için belden itibaren sarılan dokuma bezdir. İpekli olanlarına Futa denir.

Antik yunanda kadının statüsü

Kadın Antik Yunan'da ebedi küçük gibi görülmüştür; hiçbir yasal yetkisi yoktur. On beş yaşından itibaren babası tarafından evlendirilebilir.

Antik Yunanistan'da kadın

Kadın Antik Yunan`da ebedi küçük gibi görülmüştür; hiçbir yasal yetkisi yoktur. On beş yaşından itibaren babası tarafından evlendirilebilir. Asla bir mal edinemez. Eğitimi daha çok ev işleriyle ilgilidir.

Antik Yunan'da kadın

Beyazişi nakış

Beyazişi nakış, aynı renkte ana ipliğin kullanıldığı (geleneksel olarak beyaz keten) herhangi bir nakış tekniğiyle bağlantılıdır. Beyazişi nakışlar , Broderie Anglaise , Hardanger nakış Mountmellick nakış ve Reticella stillerini içerir.

Torino Kefeni

Torino Kefeni, İsa'nın çarmıhtan indirildikten sonra sarıldığı iddia edilen sakallı bir adama ait önden ve arkadan silüetin olduğu keten kumaş. İlk kez 1350’lerde Fransa’da sergilendi.

Fenike Uygarlığı

Fenikeliler (Rumca:Phoiníkē), Antik çağda yaşamış Sami ırkından Akdenizli bir kavimdir.

Bisinoz

Bisinoz, genellikle pamuk tozlarını soluyan işçilerde görülen meslek hastalığıdır.Pamuk tozlarının yanı sıra keten ya da kenevir gibi öbür doğal liflerin tozlarının da yol açabildiği bisinozda, akciğerlerde küçük toz parçacıklarına karşı oluşan doku tepki...

Barnaul

Barnaul; Altay ülkesinin başkenti, 650.000 nüfuslu bir şehir.

Fenikeliler

Fenikeliler ya da Fenike Uygarlığı, eski çağlarda yaşamış Sami ırkından Akdenizli bir kavim. Kendilerini Kenaniler adıyla zikrettikleri sanılmaktadır. Hititler gibi "Kenaani" olduğu tahmin edilmektedir. Kenaani İbranice de "tüccar" anlamına gelir. Doğusun...

keten yağı

Keten yağı (``Oleum linii``), ketenden yapılmış bir Bitkisel yağdır.

Fenike

Fenikeliler ya da Fenike Uygarlığı, eski çağlarda yaşamış Sami ırkından Akdenizli bir kavim. Kendilerini Kenaniler adıyla zikrettikleri sanılmaktadır. Fenikelilerin kendi dillerinde kendilerine ne ad verildiği tam olarak bilinmemektedir Hititler gibi ama...

safari

# Toplu olarak doğal ortamda (genelde dağda) gezinti, genelde av amaçlı yapılır.

keten tohumu

Keten (Latince Linum usitatissimum), Ketengiller familyasından keten cinsinin en yaygın türüdür. Haziran-Ağustos ayları arasında ipek gibi, mavimsi veya sarı renkli çiçekler açan bir bitkidir.