Etiket: Kiril Alfabesi

Su-25

Sukhoi Su-25 (Kiril alfabesinde: Сухой Су-25) (NATO rapor ismi 'Frogfoot') Sukhoi Tasarım Bürosu (SDB) tarafından tasarlanmış; çift motorlu, tek kişilik, saldırı/yakın hava desteği uçağıdır. ABD Hava Kuvvetleri'ndeki karşıtı A-10'dur.

Mari Dili

Mari (Çirmiş) dili (Çirmişçe: марий йылме, Rusça: марийский язык, Tatarca: Çirmeş tele) Ural Altay Dil Ailesinin Ural Koluna bağlı Fin/Ugor dilleri ana grubundandır ve 600.000 kişi tarafından konuşulur. Çirmiş dili; Rusya Fedarasyonu'na bağlı Mari El Cumh...

Kırgızistan'ın Milli Marşı

Kırgızistan`ın Milli Marşı (Kırgızca: Кыргыз Республикасынын Мамлекеттик Гимни, ``Kyrgyz Respublikasynyn Mamlekettik Gimni`` Rusça: Государственный гимн Киргизской Республики) 199...

Karadağca

Karadağca (Црногорски језик / Crnogorski jezik), Karadağ'da konuşulan bir Güney Slav dilidir. Aynı zamanda ülkenin resmî dilidir.

Kapriyel Ayvazyan (Ayvazovski)

Gabriyel Ayvazyan (Kiril alfabesi: Габриэль Айвазян), Ermeni asıllı büyük Rus deniz ressamı Hovhannes Ayvazovski`nin (Ayvazyan) büyük kardeşi ve Rus Ermenileri üdebasından.

Azeri Alfabesi

Azeri alfabesi ya da Azerbaycan alfabesi (Azerice: Azərbaycan əlifbası), Azerbaycan Cumhuriyeti'nde ilk olarak 1929 yılında kullanılmaya başlanan ancak 1939 yılında Sovyetler'in reddetmesi nedeniyle kullanımdan kaldırılan ve ülkenin bağımsızlığıyla 1991'd...

Aleph (harf)

Alef, aşağıdaki anlamlara gelebilir:

Alef (harf)

Alef`in latin alfabesindeki karşılığı "A,a" dır. İbranicenin ilk harfidir - <big><big>א</big></big>. Kiril alfabesindeki "A" sesine eşdeğerdir.

ε

Yunan alfabesi

İslavlar

Slavlar ya da İslavlar, Avrupa'da yaşayan en kalabalık etnik topluluktur. Daha çok Avrupa'nın doğusunda ve güneydoğusunda yaşarlar.

Yery

Yerı (— ы). Kiril alfabesinin 29. harfi olan bu harfin Latin alfabesindeki karşılığı "I" veya "Y"dir.

Slav toplumları

Slavlar ya da İslavlar, Avrupa'da yaşayan en kalabalık etnik topluluktur. Daha çok Avrupa'nın doğusunda ve güneydoğusunda yaşarlar.

Nikolay İvanoviç İlminskiy

Nikolay İvanoviç İlminskiy (1822-1891) Rus Ortodoks misyonerdir.