Etiket: Kuş

Yüzücü ördek

Yüzücü ördekler, dalıcı ördeklerin aksine, saz tohumları, pirinç ve benzeri bitkisel besinlerle hayatlarını sürdürürler. Etleri çamur ya da balık kokmadığından av olarak çoğunlukla bu tür ördekler tercih edilir.

Yont kuşu

Kuyruksallayan (Motacilla), yont kuşu olarak da bilinen, kuyruksallayangiller (Motacillidae) familyasının Motacilla cinsinden kuş türlerine verilen ad.

Yeşil mamba

Genelde boyu 2-3 m ağırlığı 3-4 kg olan zehirli bir yılan.

Yerli kuşlar

Yerli kuşlar, zoolojinin kuşları inceleyen alt bilim dalı ornitolojiye (kuşbilim) göre mevsimsel göçlere katılmayan kuşlara denir. Göç eden kuşlara da göçmen kuşlar denir.

Sağangiller

Sağangiller ya da Ebabilgiller (Apodidae, Cypselidae, Micropodidae), kuşlar (Aves) sınıfının karinalılar (Carinatae) bölümünün gökkuzgunumsular (Coraciiformes) takımına ait sağanlar (Apodiformes, Cypseli) alt takımında yer alan bir kuş familyasıdır. Kanat...

Perdicula

Perdicula, çalı bıldırcınlarını içeren kuş cinsi.

Pavo (cins)

Tavus kuşu, sülüngiller (Phasianidae) familyasında Pavo cinsindeki iki tür kuşa verilen isimdir. Kur yapma döneminde, erkek tavusun açarak sergilediği kuyruklarıyla tanınır.

Gülen Baykuş

Gülen Baykuş (``Sceloglaux albifacies``) Strigiformes takımının Strigidae familyasından ender rastlanan ve son yıllarda belki de soyu tükenen kuş türü.

Gerçek papağanlar

Papağangiller ya da Gerçek papağanlar (Psittacidae), papağansılar takımından, kıvrık gagalı, etli ve kalın dilli, parlak tüylü, sıcak yerlerde yaşayan papağan olarak bilinen kuş türlerini kapsayan bir familyadır. Güney yarım kürede, Afrika, Amerika, Asya...

Gaga (anlam ayrımı)

Gaga, genellikle kuşlarda bulunan, ağzın bir uzantısı durumundaki, katı çıkıntılı bir organdır.

Dendroica

Dendroica, orman ötleğenigiller (Parulidae) familyasından bir kuş cinsi. 29 tür içerir.

Dalıcı ördek

Dalıcı ördekler yüzücü ördeklerin aksine, besinlerini dalarak elde eden ördeklerdir. Dalan bir ördek su altında bulduğu küçük ya da yavru balıkları, küçük yumuşakçaları, kurbağaları ve yavrularını avlar. Bunların dışında, dip çamurunu gagasıyla süzerek iç...

Büyük kulaklı baykuş

Puhu, baykuşgiller (Strigidae) familyasından Bubo cinsinden kuş türlerinin ortak adı.

Ağaç mambası

Genelde boyu 2-3 m ağırlığı 3-4 kg olan zehirli bir yılan.

Anhingidae

Yılanboyungiller (Anhingidae), Pelikanlar takımına ait bir familya ve bu familyanın tek cinsi yılanboyun (Anhinga) kuşuna verilen addır.