Etiket: Kur

Sabit Kur

Sabit kur yerel para biriminin değerinin, başka bir para biriminin veya para birimleri sepetinin değerine veya altın gibi başka bir değere bağlandigi kur rejimidir. Ölçü alınan bu değerler yükselip düştükçe, bunlara bağlanmış olan yerel para biriminin de...

Kaplıca tedavisi

Kaplıca tedavisi, termal ve mineralli sular ve çamurlar ve gazların bulundukları yöredeki iklim faktörleriyle birlikte değerlendirilerek kür tarzında yapılan uygulamalardır.

Esnek Kur

Sabit olmayan, değişken kur.

BALNEOTERAPİ

Balneoterapi, toprak, su ve iklim kaynaklı şifalı etkenlerin banyo, içme ve soluma şeklinde, seri halde uygulanmaları ile yapılan, ortam değişimi de sağlayarak, bu yörenin iklim ve biyolojik ortamının da etkisi altında ve kür tarzında gerçekleştirilen bir...

Alazani

Alazani (Gürcüce: ალაზანი, Azerice: Qanıx), Kafkaslar’dan doğan akarsulardan biridir. Gürcüstan’ın doğu kesiminde Kura ırmağına katılır.

Alazan

Alazan (Azerice: Qanıx), Kafkaslar'dan doğan akarsulardan biridir. Gürcistan'ın doğu kesiminde Kür ırmağına katılır. Uzunluğu 351 km'dir. Bir bölümü, Gürcistan-Azerbaycan sınırını oluşturur.

Çapraz Kur

Çapraz kur, iki döviz arasındaki ve her birinin bir üçüncü döviz ile (genellikle ABD Doları) olan paritesiyle tanımlanan kambiyo kurudur.