Etiket: Kurban

Midasın kulakları

Midas'ın Kulakları, Türk oyun yazarı Güngör Dilmen'in 1959 tarihinde 29 yaşındayken kaleme aldığı tek perdelik manzum oyunun adıdır. "Midas’ın Kulakları" yazarın ve Midas Üçlemesinin ilk oyunudur (Üçlemenin diğer oyunları "Midas'ın Altınları" ve "Midas'ın...

Midas'ın Kulakları (oyun)

Türk tiyatrosunun yapı taşlarından biri olan Güngör Dilmen`in 29 yaşında kaleme aldığı Midas`ın Kulakları adlı oyun, ustanın ve Midas Üçlemesinin ilk oyunu.

Alternatif rock

Alternatif rock, 1970'lerin sonunda hard rock'a bir alternatif sunmak amacıyla ortaya çıkmıştır. Her ne kadar işleyişi hard rock'a benzetiliyorsa da akor ve ritimleri farklıdır.

Akîka kurbanı

Akîka kurbanı, İslam`a göre, yeni doğan çocuk için kesilmesi müstehab olan kurbandır.

Akîka

Akîka kurbanı, İslam'a göre, yeni doğan çocuk için kesilmesi müstehab olan kurbandır. Yeni doğan bebeğin başındaki ilk saçlarına akîka; bu çocuğun doğumundan yedi gün icinde başındaki tüyleri kısmen veya tamamen tıraş edip adını koyduktan sonra Allah'a şü...

Şer'i

Şeriat (Arapça: شريعة), İslam hukuku anlamında İslam dinindeki ibadetler, muameleler ve cezaları içerisine alan, dini hukuka ait tüm kavram ve kurallara verilen isimdir.

Şamanlar

Şaman (Çuvaşça ve Rusça: Шаман) ya da Kam ruhlarla insanlar arasında iletişim kuracağına inanılan kişidir.

Süleyman Mabedi

Hazreti Süleyman Mabedi, İncil`e göre, Kudüs`teki ilk Yahudi tapınağıdır. Bu nedenle İlk Tapınak olarak da bilinir.

Sert (albüm)

Sert, Türk rock grubu Kurban tarafından 2004 yılında piyasaya sürülmüş rock albümü.

Punkcore

Hardcore punk (sadece hardcore olarak da bilinir), 1970'lerin sonunda ortaya çıkan bir punk rock müzik tarzı and kültürü. Hardcore tarzı genel olarak normal punk rock'tan daha hızlı ve ağırdır..

Kürar (şarkı)

Çilekeş grubunun Y.O.K. albümünde bir şarkıdır Parçada konuk sanatçı olarak, Kurban grubunun davulcusu Burak Gürpınar yer almıştır. Grup, parçanın kitlesel silahlanmaya karşı bir tepki olarak yazıldığını röportajlarında dile getirmiştir. Parçanın outro kı...

Volkan Çelik

21 Haziran 1982 İstanbul`da doğdu. Uzun yıllar Bilişim Teknolojileri konusunda çalıştı. Duman, Kurban, Önder Bilge ve Erkin Koray gibi sanatçıların ve müzik şirketlerinin web tasarım & interaktif çalışmalarını yaptı.

Tayılga

"Altaylılar ve Yakutlar (bu gün bile) kurban olarak kestikleri atın derisini uzun bir sırığa geçirip tıpkı at şekline sokarak asarlar. Bu kurban törenine mal kagıp yat (hayvanı gönderme), merasiminin yapıldığı bu yere de tayılga derler"