Etiket: Kurtuluş Savaşı

Kurtuluş Savaşı (Türkiye)

Kurtuluş Savaşı, İstiklâl Harbi, Türk İstiklâl Harbi, Millî Mücadele olarak adlandırılan I. Dünya Savaşı'ndan yenik çıkan Osmanlı Devleti'nin İtilaf Devletleri'nce işgali sonucunda Misak-ı Millî sınırları içinde ülke bütünlüğünü korumak için girişilen çok...

İnönü Savaşları Karargah Müzesi

İnönü Savaşları Karargah Müzesi, Eskişehir`in 25 km batısındaki İnönü ilçesinde bulunmaktadır. 1 Nisan 2001`de ziyarete açılmıştır.

Kılıç Ali Bey

Kılıç Ali Bey, (Ali Kılıç) (1889 - 1971) Türk Asker ve siyasetçi. Aslı adı Süleyman Asaf.

Dürrizade Abdullah Bey Efendi

Dürrizade Abdullah Bey Efendi (d. 1867 - ö. 1923) 1920 yılında İstanbul İngilizlerin işgali altındayken Osmanlı Devleti`nin şeyhülislamı.

Diken dergisi

Diken, Sedat Simavi tarafından İstanbul'da çıkarılan edebi ve siyasi mizah dergisi (30 Ekim 1918 - 19 Eylül 1920). İlk başlarda 15 günde bir çıkarılan dergi daha sonraları haftalık olarak çıkarılmaya başlamıştır ve 72 sayı basılmıştır.

Diken (dergi)

Diken, Sedat Simavi tarafından İstanbul`da çıkarılan edebi ve siyasi mizah dergisi (30 Ekim 1918 - 19 Eylül 1920). İlk başlarda 15 günde bir çıkarılan dergi daha sonraları haftalık olarak çıkarılmaya başlamıştır ve 72 sayı basılmıştır.

Değirmitaş, Korkut

Türkiye'nin doğusunda yer alan Muş ilinin Korkut ilçesinin köyüdür. Değirmitaş köyü, eski adı ile Kagmut köyü, Muş merkeze yaklaşık 30 km uzaklıkta olan bu küçük köy Kurtuluş Savaşı sırasında Ermeni ve Ruslarla savaşan ve bu savaşta şehit düşen Arabo Derv...

Bilecik İstasyonu

Bilecik İstasyonu ; Bilecik`te bulunan Tren istasyonu.Kurtuluş Savaşı döneminde TBMM Hükümeti ile İstanbul Hükümeti arasındaki görüşmelerin gerçekleştiği yerdir.

Açıksöz

Açıksöz, Kurtuluş Savaşı zamanında Milli Mücadele’yi destekleyen belli başlı Anadolu gazetelerinden birisidir. Kastamonu’da yayımlanmıştır.(15 Haziran 1919 – 14 Aralık 1931) Kastamonu Lisesini yeni bitiren üç genç Hüsnü Açıksöz, Ahmed Hamdi Çelen ve Tahir...

Ahmet Şükrü Yavuzyılmaz

Ahmet Şükrü Yavuzyılmaz (d. 1864 Sarayköy, Denizli Türkiye) - (ö. 14 Kasım1935)

Aslanköy

Aslanköy, aşağıdaki anlamlara gelebilir: