Etiket: Kuzey Hollanda

Limburg, Hollanda

Limburg ili ("Felemenkce" ve "Limburgca":Limburg) Hollanda'nın 12 ilinden en güney-doğu ucunda bulunan ildir.

Kuzey Brabant

Kuzey Brabant ili, (Felemenkce:Noord-Brabant) Hollanda'nın güneyindeki, Belçika ile sınırı bulunan illerinden birisidir .

Güney Hollanda

Güney Hollanda, batı Hollanda'da Kuzey Denizi'ne sahili olan vilayetlerinden birisidir ve yerel ismi Zuid-Holland'dır. Eyaletin başşehri Lahey'dir ama en büyük şehri Rotterdam'dir.

Zeeland

Zelanda ili (Hollandaca: Zeeland) Hollanda'nın 12 ilinden biridir. Başşehri Middelburg kentidir.

Utrecht

Utrecht, Hollanda'nın 12 ilinden biri olup yüzölçümü en küçük olan ildir.

South Holland

Güney Hollanda (Felemenkçe: Zuid-Holland) batı Hollanda'da Kuzey Denizi'ne sahili olan illerinden birisidir ve yerel ismi Zuid-Holland'dir.

Overijssel

Overijssel ili (Frizce]: Oaveriessel)) Hollanda'nın merkezî doğusunda bir ildir. İsmi Ijssel Nehri üzerindeki topraklar anlamına gelmektedir.

North Holland

Kuzey Hollanda ili (Felemenkçe:Noord-Holland, Frizce: Noard-Holland) Hollanda'da Kuzey Denizi sahillerinde ve Hollanda'nın kuzeybatı yöresinde bir yarımada üzerinde bulunan bir ildir. İlin başkenti Haarlem olup ildeki en büyük şehir Hollanda anayasasına g...

Gelderland

Gelderland, Hollanda'da merkezi konumda bulunan ve Almanya ile hudutlu illerinden birisidir. Eyaletin başşehri Arnhem'dir.

Friesland

Frizye (Frizce: Fryslân, Felemenkçe: Friesland), Hollanda'nın illerinden birisidir. Hollanda'nın kuzeyinde yani deniz kıyısında yer alan bir şerit şeklindedir.

Flevoland

Flevoland Hollanda'nın illerinden birisidir. Flevoland ülkenin ortasında eskiden sığ deniz körfezi olan "Zuiderzee"'nin altında bulunmaktaydı.