Etiket: Larva

Anobium punctatum

Tahta kurdu (Anobium punctatum), tos böceğigiller (Anobiidae) familyasından zararlı bir kın kanatlı böcek türüdür. Çoğunlukla serin ve rutubetli iklim şartlarında görülen, her türlü ağaç malzemeye (mobilya, merdiven, sanat eserler, çatı, direk) arız olan...

Pillaböcük

Uğur böceği, Coccinellidae familyasını oluşturan çok yaygın görülen böcek türlerinin ortak adı. Büyük bir kısmı renklidir.

Kodiseps

Tırtıl mantarı (Cordyceps sinensis), bir mantar türüdür, yağmur ormanları ve Çin'in bazı bölgelerinde yaşar. Tırtıl mantarının büyümesi gerçekten şaşırtıcıdır.

Büyük denizanaları

Büyük denizanaları ya da Scyphozoa (Lat. Scyphus (kadeh), zoon (hayvan)), denizanalarını içeren bir Knidliler sınıfıdır.

Çok hücrelilerde üreme

Eşeysiz üreme

Çok hücrelilerde özel gelişimler

Çok hücrelilerde özel gelişimler normal gelişim biçimlerinin dışındaki türlere veirlen isimdir. Canlıların görünüş, anatomi ve fizolojilerindeki köklü değişikliklerin sebebi olan olaylara özel gelişimler denir. Bunlardan bazıları:

Trichinella spiralis

``Trichinella spiralis``; Trichinellidae familyasına ait bir parazit solucandır.Omurgasız olan bu canlı, "trişinoz" diye bilinen bağırsak enfeksiyonuna neden olur.

Salmo trutta oxianus

Ceyhun alabalığı (Salmo trutta oxianus), Salmonidae familyasından Özbekistan'ın Ceyhun (Amu Derya) sisteminde yaşayan bir alabalık alt türü. Populasyonlarının ikiye katlanma süresi 15 ay olması ile diğer alabalık türlerinkinden çok daha kısadır.

Salmo trutta macrostigma

Büyük benekli alabalık ya da Dağ alabalığı, Dağalısı (Salmo trutta macrostigma, syn. Salmo cettii), Salmonidae familyasından Türkiye'nin en yaygın ve en büyük alabalık türüdür.

Poecilia reticulata

Lepistes ya da gupi, Poeciliidae familyasından canlı yumurtlayabilen akvaryumlarda yetiştirilen tatlı su balığı. Anayurdu Güney Amerika olan lepistes günümüzde dünyanın hemen hemen her yerinde bulunur.

Phthorimaea operculella

Patates güvesi (Phthorimaea operculella), Gelechiidae familyasından larvası pembesi beyaz veya yeşilimsi renklerde olan zararlı bir böcek türü. Kanat açıklığı 10-15 mm kadardır.

Phobetron pithecium

Büyücü güve tırtılı (Phobetron pithecium), kabuklu güveler (Limacodidae) familyasına ait yaklaşık 1,5 cm boyundaki bir tırtıl türüdür. İğnelerle kaplı bedeninden yanlara doğru 9 çift kadar farklı boylarda çıkıntı uzanır.

Patates güvesi

Patates güvesi (``Phthorimaea operculella``), Gelechiidae familyasından larvası pembesi beyaz veya yeşilimsi renklerde olan zararlı bir böcek türü.Kanat açıklığı 10-15 mm kadardır.

Lepistes

Lepistes ya da gupi, Poeciliidae familyasından canlı yumurtlayabilen akvaryumlarda yetiştirilen tatlı su balığı. Anayurdu Güney Amerika olan lepistes günümüzde dünyanın hemen hemen her yerinde bulunur.