Etiket: Lefkoşa

Lefkoşa tarihi

Lefkoşa`nin konum olarak Kıbrıs adasının merkezi bir yerinde bulunması, Kıbrıs`a damgasını vuran medeniyetler için önemli bir etken olmuş, Roma medeniyeti ile başlayan “Casturm” kavramı Bizans`la “Kaleye” dönüşmüş ve kısa bir süre Tapınak Şovalyelerinde k...

Lefkoşa (anlam ayrım)

*Lefkoşa: Kıbrıs Adasında bulunan iki taraflı bir şehir.

Gemikonağı

KKTC`nin en batısında bulunan bir köy.Güzelyurt - Lefke arasında Yeşilyurttan sonra gelir.Cengiz Topelin uçağı burada düşmüştür.Çevre halkının sağlığını tehdit eden CMC (Cyprus Mining Corporation) bakır madeni de burada bulunur.Lefke Avrupa Üniversitesi G...

Gazimagosa

Gazimağusa ya da Mağusa (Yunanca: Αμμόχωστος (Ammochostos); Latince: Famagusta), Kıbrıs Adası'nda bir liman kenti. Kıbrıs Cumhuriyeti'nin Mağusa Bölgesi'nin ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin Gazimağusa İlçesi'nin yönetim merkezi.

Çetinkaya

Çetinkaya aşağıdaki anlamlara gelebilir:

Stavros Konstantinu

Stavros Konstantinou (Yunanca: Σταύρος Κωνσταντίνου) (d. Lefkoşa, Güney Kıbrıs) MEGA TV`de gösterilen ``Pop Idol`` şarkı yarışmasının Yunan versiyonu ``Super Idol`` `e katılıp birinci olarak ünlü olan Yunan şarkıcı.

Selimiye Camii (Lefkoşa)

Lefkoşa Selimiye Camii, Lefkoşa`da 1209-1228 yılları arasında ``Aya Sofya Kilisesi`` olarak inşa edilmiş, adanın II. Selim döneminde Osmanlı Devleti hakimiyetine geçmesi ile Selimiye Camii adı ile camiye çevrilmiş tarihi yapıdır.

Kıbrıs Rum Kesimi'ndeki şehirler listesi

Kıbrıs adasının güney kesimini oluşturan Güney Kıbrıs Rum Kesimi `nde 4 şehir vardır.

Kanlı Noel

"Kanlı Noel", 20 Aralık ya da 21 Aralık 1963 tarihinde Kıbrıslı Türklere karşı başlatılan silahlı saldırılara verilen isimdir. Adadaki toplumlararası çatışmaların başlangıcı olarak kabul edilmektedir.

Froso Papaharalambus

Froso Papaharalambous (Yunanca``Φροσω Παπαχαραλαμπους`` (4 Temmuz 1981 in Lefkoşa) Yunan şarkıcı. Grup Hi-5 üyesi.

Ercan Uluslararası Havalimanı

Ercan Uluslararası Havalimanı (IATA: ECN, ICAO: LCEN) ) Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin başkenti Lefkoşa'ya 23 km, Mağusa'ya 29 km uzaklıkta bulunan uluslararası havalimanıdır.

Dilekkaya, Lefkoşa

Lefkoşa`nın güneydoğusunda, Ercan Uluslararası Havaalanı`nın yakınında bulunan bir Türk köyü.

Dilekkaya

*KKTC Lefkoşa`ya bağlı bir köy - Dilekkaya, Lefkoşa