Etiket: Lizbon

Avrupa Birliği’nin Sanayi Politikası

Mart 2000’de Portekiz’in başkenti Lizbon’da gerçekleşen Avrupa Konseyi toplantısında ki temel vurgulardan biri, sürdürülebilir temelde yüksek seviyede istihdam ve yaşam şartları sağlamak olmuştur. Bu amacın gerçekleştirilmesi ise, AB imalat sanayinin reka...

Museu da Farmácia

Museu da Farmácia, (Lizbon Eczacılık Müzesi) Portekiz`in başkenti Lizbon`un Santa Catarina bölgesinde bulunan ve "Portekiz Milli Eczacılar Birliği" tarafından işletilen bir tıp müzesidir. 1996 yılında açılmıştır.

Assembleia da República

Portekiz Cumhuriyet Meclisi (Portekizce: Assembleia da República) Portekiz Cumhuriyeti'nin yasama organını oluşturan parlementosudur. Meclis binası olarak Lizbon'da bulunan tarihi bir bina olan Palácio de São Bento kullanılmaktadır.

Baixa Pombalina

Baixa Pombalina, Portekiz'in başkenti Lizbon'un merkezi olarak kabul edilen bölgedir. Bölgein alanı 235.620 m2'dir.

Badajoz

Badajoz İspanya `nın Ekstremadura Özerk Bölgesinde şehir.Şehir Portekiz sınırına çok yakındır ve Lizbon - Madrid demiryolu şehirden geçmektedir.Nüfusu 137,000`dir.Şehir 875 yılında Galisyalı Müslüman Ibn Marwan tarafından kurulmuştur.

Avenida da Liberdade

Avenida da Liberdade, (Liberdade Bulvarı) Portekiz'in başkenti Lizbon'da bulunan en ünlü caddelerden biridir. 1755 Lizbon Depremi'nden sonra Marquês de Pombal tarafından şehrin yeniden planlanması döneminde Praça dos Restauradores ile birlikte açılmıştır.

Alfama

Alfama, Portekiz'in başkenti Lizbon'un São Jorge Kalesi ile Tejo Nehri arasındaki yokuşta kurulmuş en eski mahallesidir. Mahallenin adı Arapça'da hamam anlamına gelen Al-hamma 'dan gelmektedir.

Alexandre O'Neill

Alexandre O`Neill (tam adı Alexandre Manuel Vahia de Castro O`Neill) (d. 19 Aralık 1924 - ö. 21 Ağustos 1986) Lizbon doğumlu Portekizli şair. Mário Cesariny ve Josí©-Augusto França gibi şairlerle birlikte, 1948 yılında Portekiz Sürrealist akımın öncülerin...

25 Nisan Köprüsü

25 Nisan Köprüsü, (Portekizce: Ponte 25 de Abril) Portekiz'in Lizbon kentinde Tejo Nehri üzerine kurulmuş bir asma köprüdür. Sudan yüksekliği 70 m.