Etiket: Mühendislik

Rijit cisim

Mühendislik terimi olarak kuvvet ya da moment etkisi altında şekil değiştirmeyen, formunu koruyan cisimlere denir.

Pulse jet motoru

Tepkimeli jet motoru. Hava yakıt karışımını patlamalı bir motor gibi zamanlamalı ateşleyen bir motor tipidir.

ODTÜ İnşaat Mühendisliği Bölümü

ODTÜ İnşaat Mühendisliği Bölümü 1957 yılında ilk öğrencilerine inşaat mühendisliği eğitimi vermeye başlamıştır. 1957 yılından 2008 yılına kadar 20.000'in üzerinde[kaynak belirtilmeli] mezun vermiştir.

Mahmut Esat Güven

Mahmut Esat Güven, Kars Milletvekili ve İnşaat Mühendisi (d. 12 Şubat 1953, Kars)

Esnek imalat sistemleri

Esnek üretim sistemi, bir imalat mekanizmasıdır. Sistem temel olarak bilgisayar desteği ile çalışan robotlar ve iletim mekanizmaları sayesinde hızlı, güvenilir, kaliteli ve ekonomik bir üretim sağlar.

Emniyet gerilmesi

Emniyet gerilmesi, bir makine elemanının yapıldığı malzemenin mekanik özelliklerine şekline ve boyutlarına bağlı olarak ve deneysel olarak belirlenen mukavemet değerlerinden hareketle seçilen söz konusu elemanın emniyetle dayanabileceği en üst gerilme sın...

Christopher Cockerell

bilimadamı_bilgi_kutusu

Abdulkadir Kart

Abdulkadir Kart (d. 1964, Rize, Türkiye), Türk siyasetçi.

Bar (birim)

Bar (sembol bar), genellikle mühendislik uygulamalarında (Pascal`ın çok büyük değerler alması sebebiyle yerine) kullanılan basınç birimidir.

Altı Sigma

Altı Sigma, operasyonlarda mükemmelliğin sağlanması amacıyla işletmelerde süreçlerin tanımlanması, ölçülmesi, analiz edilmesi, iyileştirilmesi ve kontrolü için kolay ve etkili istatistik araçlarının kullanıldığı bir yönetim stratejisi. Altı sigma ile süre...