Etiket: Manş Denizi

Manş Adaları

Manş Adaları (İngilizce: Channel Islands, Normanca: Îles d'la Manche ), Manş Denizi'nde, Normandiya sahiline yakın, Birleşik Krallığa bağlı, içişlerinde bağımsız takımadalar. Jersey, Alderney, Guernsey, Sark adaları ile muhtelif adacıklardan oluşur.

Kanal Adaları

Manş Kanalı

Erdal Acet

Erdal Acet, Milli yüzücü. 1962-1972 yılları arasında sürekli milli takımda yer aldı.

Manş Tüneli

Manş Denizinin tebeşir kayalarından meydana gelen tabanında kolayca tünel açılabilceğini düşünen bir Fransız mühendis, 1802'de Dover Boğazında iki kıyıyı birleştiren bir tünelin yapılmasını teklif etti. Napolyon tarafından beğenilen teklif savaş yüzünden...

Seine nehri

Sen Nehri (Fransızca: Seine) kuzeybatı Fransa'da önemli bir akarsudur. Burgundy'den doğar ve Manş Denizi'ne dökülür. 776 km. uzunluğundaki nehrin debisi ortalama 500 m3/s 'dir.

Dover Boğazı

Dover Boğazı Manş Denizinin en dar yeri. İngiltere kıyısında Dover şehri, Fransa kıyısında Calais şehri vardır. İngilizler Dover, Fransızlar Calais Boğazı derler.

Thames nehri

Sen nehri

Sen Nehri (Fransızca: Seine) kuzeybatı Fransa'da önemli bir akarsudur. Burgundy'den doğar ve Manş Denizi'ne dökülür. 776 km. uzunluğundaki nehrin debisi ortalama 500 m3/s 'dir.

Thames

Thames Nehri (okunuşu: temz), İngiltere'nin güneyinde nehir.

English Channel

Manş Denizi (İngilizce English Channel; Fransızca La Manche). Büyük Britanya Adası'nı Fransa'dan ayırır, Atlas Okyanusu ile Kuzey Buz Denizi'ni birleştirir.

Breton

Breton, günümüzde Fransa sınırları içinde kalan, geçmişte bağımsız krallık ve dükalık olan bölge. Kavram ayrıca altı Kelt halkından biri olan Bretonlar'ı tanımlamak için de kullanılır. Bretonca yaygın olarak konuşulur.

Seine

Sen Nehri, (Fransızca: La Seine) kuzeybatı Fransa'da önemli bir akarsu. Fransa'nın ikinci en uzun nehridir.