Etiket: Marmara Denizi

Marmara Denizi adaları

Marmara Denizi'ndeki adalara ait liste. Marmara Denizinde [[İstanbul]], [[Bursa]] ve [[Balıkesir]] illerine bağlı çeşitli adara ait liste. ===İstanbul iline bağlı adalar=== * [[Kınalıada]] (Proti: İlk) * [[Gökçeada]] (Antigoni) * [[Heybeliada|Heybel...

Kurbağalı Dere

Kurbağalı Dere İstanbul İli`nin Anadolu yakasında Marmara Denizi`ne dökülen başlıca akarsulardan biri.Kaynaklarını Kayış Dağı eteklerindeki Küçükbakkalköy`den alan akarsu, Mimi Deresi ve Küçükçamlıca`dan gelen sularla da büyüdükten sonra Kalamış Koyu`nun...

Bayramoğlu, Darıca

Bayramoğlu, Kocaeli ili, Darıca İlçesi'ne bağlı bir beldedir. 1956 yılına kadar “Üç Burunlar” adıyla bilinen yarımada, birkaç müteşebbisin girişimi neticesinde, günümüzde de halen kullanılmakta olan “Bayramoğlu” adını almıştır.

Asmalı, Marmara

Marmara Adası`nın şirin ve mütevazi bir balıkçı köyüdür. Asmalı adı eskiden çok meşhur olan asma bahçelerinden gelir, eski ismi Aftoni`dir. Adada yaşayan insanların geneli Karadeniz kökenlidir. Adanın denizi çok temizdir ve birçok koyu vardır fakat turizm...

Anarşa

Gürpınar, İstanbul ilinin Beylikdüzü ilçesinde bir semt ve semtte bulunan bir mahalle.

Şenlikköy, Bakırköy

İstanbul`un Bakırköy ilçesinde bir semt. Küçükçekmece ilçesiyle komşudur. Mahallenin güney kısmı Marmara Denizi`ne sınırdır. Ayrıca Bakırköyspor`un maçlarını oynadığı Şenlikköy Stadı bu mahallededir.

Tavşanadası

Tavşan Adası ya da Balıkçı Adası (Yunanca: Νέανδρος, Neandros Adası) Marmara Denizi'nde yer alan Prens adalarının bir üyesi. Büyükada'nın 2 km kadar güneyinde, eni boyu 90 m olan, ağaçsız, çıplak bir kara parçasıdır.

Tavşan Adası

Marmara Denizi`nde Tavşan Adası ya da Neandros Adası denilen ada. Büyükada`nın 1.4 mil kadar güneyinde, eni boyu 90 m olan, ağaçsız, çıplak bir kara parçası.

Sakızağacı, Bakırköy

İstanbul`un Bakırköy ilçesinde bir semt. Güney kesimi Marmara Denizi`ne sınırdır.

Pita adası

Marmara Denizi'nde, İstanbul'a bağlı, Burgaz Adasının karşısında kaşığa benzediği için bu isim verilmiş özel mülkiyet elindeki ada. Adaya vapur seferi yoktur.

Marmara iklimi

Marmara iklimi, Marmara Bölgesi'nin kuzey Ege'yi de içine alacak şekilde güney kesiminde görülür. Genel olarak Balıkesir, Bursa, Çanakkale, İstanbul, Tekirdağ ve Yalova şehirlerinde etkilidir.

Marmara Yat Rallisi

Marmara Yat Rallisi (MAYRA), Marmara denizinde düzenlenen yat rallisidir.